Ljutenice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ljutenice

Ljutenice (též lutenice, srbsky Љутеница, bulharsky Лютеница, makedonsky Лутеница) je zeleninová přísada a koření používané v srbské, bulharské a makedonské kuchyni. Je složena z rajčat, papriky, cibule, česneku, pepře, rostlinného oleje, cukru a soli.

Ljutenice může být mírně kořeněnější než ostatní populární přílohy jako např. ajvar. Nicméně různé regiony a země mají podstatně rozdílnou interpretaci těchto přísad. Tradiční bulharská ljutenice je méně pálivá než ajvar.

V Česku je lutěnice hodně rozšířená, vynechává se většinou olej, naopak se přidává ocet, papriky lépe nahradit kapiemi a pepř čerstvými feferonkami. Velmi vhodné jako příloha k masu, uzeninám a vylepšení chuti například guláše a některých polévek, rizota atd. podle uvážení a chuti.

Výhodou české varianty je trvanlivost. Dodavatelé produktu z dovozu a to jak v e shopech tak i na štítcích na sklenicích v běžné prodejní siti uvádějí 1 až 2 roky při vhodném uskladnění, otevřené v lednici 3 až 5 dnů. Nahrazením oleje octem, tedy vlastně konzervantem se trvanlivost neúměrně zvýší. Jsou případy, že i po 3 letech uskladnění v temnu a poměrném chladnu nedozná potravina změnu barvy ani chuti, v otevřené sklenici v lednici pak přetrvá bez jakýchkoliv vizuálních a chuťových změn až 2, 3 měsíce.

A jak na ni? 3 kg zralých až přezrálých račat, 1kg cibule, 1 kg kapie, 6-10 čerstvých feferonek, vše v očištěném stavu, 4 dcl octa, 24 dkg cukru, 3 polévkové lžíce soli, 1 palička česneku, rozemlít nebo rozmixovat, hodinu povařit, po vychládnutí přecedit, ohřát šťávu, horkou naplnit do sklenic se šroubovacím víčkem a otočit víčkem dolů do vychladnutí.Je vhodná k podlévání při přípravě masa ap. Zbytek směsi za občasného míchání nechat odpařit podle uvážení a potřeby hustoty, horké naplnit do sklenic še šroubovacím víčkem, opět obrátit víčkem dolů do úplného vychladnutí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ľutenica na slovenské Wikipedii.