Litevská literatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Litevská literatura je literatura psaná Litevci, na území Litvy nebo v exilu.

Před 20. stoletím[editovat | editovat zdroj]

První literární díla psaná litevsky byla vydána v 16. století. První litevsky psanou knihu (Katechismus) sestavil a vydal roku 1547 Martynas Mažvydas. Jeho následovníkem, který taktéž publikoval příručku katechismu, byl Mikalojus Daukša. Litevská literatura byla v 16. a 17. století převážně náboženského charakteru. V 18. století se mírně zvyšuje podíl vydávaných knih, které jsou sekulárního charakteru, např. slovníků.

Autorem první litevské básně a tedy zakladatelem litevské poezie je Kristijonas Donelaitis s básní Rok. V 19. století bylo užívání litevštiny jakožto literárního jazyka podporováno především univerzitou ve Vilniusu. Roku 1864 však Rusko z důvodu obav z rostoucího obrozeneckého hnutí zakázalo tištění litevských knih latinkou. Do roku 1904, kdy byl tento zákaz zrušen, se litevsky psané knihy tiskly ve Východním Prusku (Malé Litvě), odkud byly pašovány do Litvy.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Po zrušení zákazu tisku latinkou v roce 1904 do Litvy začínají z Evropy pronikat různorodá literární hnutí a směry, například symbolismus, impresionismus a expresionismus.


Slavní spisovatelé[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]