Lipolýza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Triacylglycerol
Diacylglycerol
Monoacylglycerol

Lipolýza je odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách. Během tohoto procesu se do krevního oběhu uvolňují volné mastné kyseliny a jsou krví distribuovány po celém těle. Tvoří se ketony – při ketóze (metabolickém stavu, kdy játra přeměňují tuk na mastné kyseliny a ketolátky, které organismus může využít jako zdroj energie) se v těle vyskytují ve značném množství. K odhalení ketózy se používají testovací proužky, např. Ketostix.

Lipolýzu vyvolávají hormony adrenalin, noradrenalin, glukagon a adrenokortikotropní hormon. Tyto hormony spouští 7TM receptory (G-proteinové receptory), které aktivují adenylátcyklázu. To vede ke zvýšené tvorbě cyklického adenosinmonofosfátu (cAMP), který aktivuje proteinovou kinázu A a ta následně aktivuje lipázu obsaženou v tukové tkáni.

Triacylglycerol podléhá lipolýze (hydrolýze pomocí lipáz) a je štěpen na glycerol a mastné kyseliny. Po uvolnění do krve se relativně hydrofobní volné mastné kyseliny vážou na sérový albumin, se kterým se přenášejí do tkání, které potřebují energii. Také glycerol vstupuje do krve a je zachytáván v játrech nebo v ledvinách, kde se převádí na glycerol 3-fosfát enzymem glycerolkinázou. Probíhá-li tento proces v játrech, převádí se produkt z většiny na dihydroxyacetonfosfát (DHAP) a potom na glyceraldehyd-3-fosfát (GA3P), který opět vstupuje do glykolýzy a glukoneogeneze.

Zatímco lipolýza je hydrolýza triacylglycerolu, tedy proces, při němž se triacylglycerol štěpí, při esterifikaci se naopak vytváří. Esterifikace a lipolýza jsou v zásadě vzájemně opačné procesy[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lipolysis na anglické Wikipedii.

  1. Baldwin, Kenneth David Sutherland; Brooks, George H.; Fahey, Thomas D. Exercise physiology: human bioenergetics and its applications. New York: McGraw-Hill, 2005. Dostupné online. ISBN 0-07-255642-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]