Glukoneogeneze

Glukoneogeneze je biochemický proces, při kterém v živém organismu probíhá biosyntéza glukózy. Jako prekurzory slouží zpravidla jednodušší látky, například laktát, pyruvát, glycerol nebo některé aminokyseliny. U člověka probíhá zejména v játrech, vzácněji (při acidose nebo dlouhodobém hladovění) může probíhat i v ledvinách.
Koloběh mezi glukoneogenezí v játrech a mléčným kvašením, které probíhá ve svalech při intenzivní námaze, popisuje cyklus Coriových. Mezi enzymy regulující glukoneogenezi patří inzulin, glukagon a adrenalin, také kortizol a thyroxin,[1] dalšími limitujícími faktory je množství pyruvátu v buňce a inhibice enzymu fruktóza-1,6-bisfosfatázy.[2]
Souhrnná rovnice glukoneogeneze
[editovat | editovat zdroj]2 pyruvát + 2 NADH + 4 H+ + 4 ATP + 2 GTP + 6 H2O → glukóza + 2 NAD+ + 4 ADP + 2 GDP + 6 Pi
Vztah ke glykolýze
[editovat | editovat zdroj]Glukoneogeneze zdánlivě připomíná obrácenou glykolýzu. Rozdílem jsou tři reakce, kterým ve zpětném chodu brání termodynamická bariéra (nepříznivá hodnota Gibbsovy volné energie). Tyto bariéry se překonávají tzv. objížďkami (angl. by-pass):
- Přeměna pyruvátu na fosfoenolpyruvát neprobíhá přímo, ale přes meziprodukt oxalacetát.
- Přechod fruktóza-1,6-bisfosfátu na fruktóza-6-fosfát je katalyzována jiným enzymem - fruktóza-1,6-bisfosfatázou za přítomnosti vody. (Při glykolýze je tato reakce katalyzována kinázou PFK-1)
- Přeměna glukóza-6-fosfátu na glukózu vyžaduje přítomnost enzymu glukosa-6-fosfatasy a vody. (Při glykolýze je tato reakce katalyzována hexokinázou či glukokinázou)
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Glukoneogeneze [online]. NZIP, 2015 [cit. 2024-12-14]. Dostupné online.
- ↑ Glykolýza a neoglukogenese [online]. VŠCHT Praha [cit. 2024-12-14]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]Obrázky, zvuky či videa k tématu glukoneogeneze na Wikimedia Commons