Lipka (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipka
Lipka (v popředí) a Tlustec z hradu Ralsko

Vrchol 473 m n. m.
Prominence 150 m ↓ sedlo s Tlustcem
Izolace 1,9 km → Ralsko
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Cvikovská pahorkatina / Brnišťská vrchovina[1]
Souřadnice
Lipka
Lipka
Hornina čedič, pískovec
Povodí Ploučnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipka (473 m n. m.) je vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje, ležící asi 1 km severovýchodně od obce Noviny pod Ralskem, na stejnojmenném katastrálním území.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Je to neovulkanický suk tvaru krátkého hřbetu směru sever–jih, s vyššími západními a jižními svahy ukloněnými k údolí Ploučnice. Vznikl vypreparováním žíly olivinického čediče z křemenných pískovců coniaku, vytvářejících střední a dolní části svahů krytých čedičovou sutí i úpatní podstavec. Úzký a zprohýbaný vrcholový hřbet s balvanovými haldami spadá k jihu mrazovým srubem. Vrch je souvisle porostlý bukovýmismíšenými porosty s příměsí břízy, méně dubu, místy je hojná borovice a smrk. Při vrcholu se nalézá opuštěný kamenolom pro potřeby budování uranových dolů. Východní a severní úpatí je zastavěno areálem bývalé těžby uranu (chemická úpravna a odkaliště). Západní úpatí je převážně zorněno. Při jižním úpatí je tzv. Průrva Ploučnice – úzká soutěska řeky Ploučnice (zcela svedena do umělého tunelu).[2] Lipka leží uprostřed křivky tří neovulkanických kopců v Brnišťské vrchovině. Jižněji je prominentní Ralsko a severněji Tlustec.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

I přes nedávnou destruktivní činnost kamenolomu se zde zachovala cenná společenstva suťového lesa s měsíčnicí vytrvalou a druhově pestrých květnatých bučin. Při průzkumech v 70. letech byla Lipka rovněž shledána jako mimořádně hodnotná reliktní lokalita měkkýšů. K vyhlášení se připravuje přírodní rezervace Lipka.[3]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Zákupská pahorkatina, okrsku Cvikovská pahorkatina a podokrsku Brnišťská vrchovina.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Automobilem se dá nejblíže dojet do Novin pod Ralskem. Odtud vede východním svahem kopce cesta, která se na severovýchodě napojuje na zpevněnou cestu z areálu uranové těžby. Jižně od Lipky, po silnici z Novin do Stráže pod Ralskem, vede červená turistická stezka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. TOMÁŠEK, Josef, a kolektiv. Využití odkaliště pro zahlazování následků hornické činnosti, str. 133 [online]. 2006-04-06 [cit. 2013-09-19]. Dostupné online.