Ligová fotbalová asociace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ligová fotbalová asociace
Vznik20. dubna 2011
Právní formazájmové sdružení právnických osob
SídloVoctářova 2449/5, Praha, 180 00, Česko
Členové32 (2018)
LídrDušan Svoboda (od 2016)
Oficiální webwww.lfafotbal.cz
Datová schránkavc6fp75
IČO72545607 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ligová fotbalová asociace (LFA) je české zájmové sdružení právnických osob založené profesionálními kluby v roce 2011. Členem LFA musí být každý klub hrající první a druhou českou nejvyšší fotbalovou soutěž. Ligová fotbalová asociace může registrovat také přidružené členy, kteří nemusejí startovat v nejvyšších dvou soutěžích.

Vizí LFA je hájit zájmy profesionálních fotbalových klubů v České republice ve všech oblastech jejich činností. LFA současně řídí, organizuje a sama obchoduje profesionální fotbalové soutěže v ČR.

Od října 2018 je LFA členem mezinárodní organizace European Leagues.

Historie Ligové fotbalové asociace[editovat | editovat zdroj]

  • Březen 2011 – Kluby první a druhé ligy založily Ligovou fotbalovou asociaci (LFA), která bude působit v rámci Českomoravského fotbalového svazu. Do budoucna se počítá s tím, že se nová organizace bude zabývat propagací ligových soutěží a získá část pravomocí, které má v rámci profesionálních soutěží výkonný výbor svazu.
  • Březen 2016 – Věcný obsah rámcové smlouvy mezi Ligovou fotbalovou asociací a Fotbalovou asociací České republiky schválily profesionální kluby první a druhé ligy. O den později řekl ano Výkonný výbor FAČR.
  • Květen 2016 – Valná hromada Fotbalové asociace ČR schválila úpravu stanov a dala tak souhlas k podpisu smlouvy s Ligovou fotbalovou asociací o osamostatnění profesionálních soutěží.
  • Červen 2016 – Ligová fotbalová asociace přebírá kontrolu nad řízením profesionálních soutěží. Od 1. července řídí první, druhou a juniorskou ligu. Rámcová smlouva mezi LFA a FAČR je podepsána na šest let s dvouletou opcí.
  • Červenec 2018 – Červnový konec smlouvy mezi profesionálními kluby a marketingovou společností STES znamenal fakt, že veškerý obchod a marketing profesionálních soutěží si řídí Ligová fotbalová asociace, kde vzniká nové oddělení obchodu, marketingu a PR.

Profesionální fotbalové soutěže v Česku[editovat | editovat zdroj]

Ligová fotbalová asociace od roku 2016 plně kontroluje všechny profesionální fotbalové soutěže v České republice.

FORTUNA:LIGA[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o nejvyšší fotbalovou soutěž v systému fotbalových soutěží v Česku. Tato soutěž existuje od léta roku 1993, kdy byla rozdělena Fotbalová liga Československa na českou a slovenskou ligu. Od sezony 1997/98 do 2013/14 pak podle hlavního sponzora nesla název Gambrinus liga. Od sezóny 2014/15 se novým generálním partnerem stala společnost SYNOT. Sezónu 2015/16 zahájila pod názvem ePojisteni.cz liga a na další sezónu 2016/17 získala název po společnosti HET. Nyní až do roku 2024 nese název FORTUNA:LIGA.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA[editovat | editovat zdroj]

Soutěž dříve nazývána jako 2. liga je od sezóny 1993/94 druhou nejvyšší soutěží v České republice. Během zimní přestávky 2012/13 byla soutěž přejmenována po novém generálním partnerovi a v současné době tedy nese název FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA.

Mistr ligy postoupí do nejvyšší soutěže a celky na druhém a třetím místě mohou o postup bojovat v baráži proti týmům z FORTUNA:LIGY na konečné 15. resp. 14. příčce. Poslední dva kluby zároveň profesionální soutěže opouštějí sestupem do České fotbalové ligy nebo Moravskoslezské fotbalové ligy podle své lokální příslušnosti.

Organizační struktura Ligové fotbalové asociace[editovat | editovat zdroj]

Ligové grémium[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším orgánem LFA je Ligové Grémium, tedy setkání všech členským klubů, které zastupuje jejich statutární zástupce nebo pověřený člen managementu. Zasedání Ligového Grémia probíhá zpravidla ve čtvrtletních intervalech a rozhoduje prakticky o všem, co není stanovami nebo rozhodnutím Grémia svěřeno do kompetence Ligového výboru. Rozhodnutí Ligového Grémia nesmí odporovat normám nebo směrnicím UEFA, FIFA a FAČR.

Ligový výbor LFA[editovat | editovat zdroj]

Ligový výbor je statutárním orgánem sdružení, který řídí a zabezpečuje činnost sdružení a jedná jeho jménem. Do působnosti ligového výboru patří zejména zabezpečení veškerých činností souvisejících s chodem a hospodařením LFA, včetně dispozice s finančními prostředky a přípravy návrhů pro hospodaření pro jednotlivé účetní období.

Ligový výbor má členy volené Ligovým grémiem, v jeho čele stojí předseda ligového výboru. Funkční období členů Ligového výboru činí 4 roky ode dne zvolení. Aktuální funkční volební období skončí v roce 2020.

Aktuální složení Ligového výboru LFA:

Předseda: Ing. Dušan Svoboda (AC Sparta Praha)

Místopředseda za FORTUNA:LIGU: Adolf Šádek (FC Viktoria Plzeň)

Členové za FORTUNA:LIGU: Ing. Václav Brabec (FC Baník Ostrava), Ing. Jan Nezmar (SK Slavia Praha), Ing. Dariusz Jakubowicz (Bohemians Praha 1905)

Místopředseda za FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU: Ing. Petr Heidenreich (FK Ústí nad Labem)

Člen za FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU: Ing. Tomáš Provazník (FK Baník Sokolov)

Aktuální složení Kontrolního výboru LFA:

Tomáš Bůzek (SK Slavia Praha), Petr Hort (MFK Karviná), Vít Zavřel (FKPardubice)

Na konci září 2019 došlo ke dvěma změnám ve vedení LFA. Ligový výbor musel kvůli sestupu Dukly z nejvyšší soutěže opustit Michal Šrámek a v doplňujících volbách na jeho místo usedl Dariusz Jakubowicz z klubu Bohemians Praha 1905. Ten ještě předtím rezignoval na svůj původní post v Kontrolním výboru, ve kterém ho po zářijových volbách nahradil Petr Hort z MFK Karviná.

V září 2018 došlo ke dvěma změnám ve složení Ligového výboru. Ligový výbor musel kvůli sestupu Brna z nejvyšší soutěže opustit Václav Bartoněk a v kontrolním výboru přenechal své místo Tomáš Samec. Do ligového výboru LFA byl zvolen Ing. Václav Brabec z Baníku Ostrava a novým členem Kontrolního výboru za druhou ligu se stal Vít Zavřel z Pardubic.

Pracovní skupiny a odborné komise LFA[editovat | editovat zdroj]

Pracovní skupiny složené z odborných zástupců jednotlivých členských klubů vytvářejí aktivní podporu a poradenství pro Ligový výbor a připravují materiály pro rozhodování Ligového Grémia. Ligová fotbalová asociace v současnosti pracuje se čtyřmi odbornými komisemi, které se zabývají událostmi a následujícími tématy v oblastech:

  • Organizace soutěží a legislativy
  • Marketingu a komunikace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]