Libín (obchodní centrum)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Libín
Pohled z Malého náměstí
Pohled z Malého náměstí
Výstavba 1985
Poloha
Adresa Prachatice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Web http://www.prior.cz/prodejny/prior-prachatice/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní centrum Libín (též Prior, či OD Prior) se nachází v centru Prachatic, na Malém náměstí, na křižovatce ulic Vodňanská a Zvolenská.

Ve své době moderní obchodní centrum bylo budováno v letech 19781985.[1] O zbourání původního bloku domů, jehož další modernizace a úpravy by byly finančně příliš náročné, bylo rozhodnuto v roce 1975 a demoliční práce byly provedeny ještě v témže roce na podzim.[2]

Jeho fasáda se zkosenými vystupujícími částmi obloženými keramickými deskami měla evokovat stavební prvky prachatické Dolní brány. Stavebně navázalo na linii panelových domů ve Vodňanské ulici. Patrový objekt byl rozčleněn do řady za sebou pokračujících obdélníků.

Před areálem obchodního domu, který provozovala společnost Prior, byly umístěny sluneční hodiny, které byly ve své době největší na území tehdejšího Československa.[1] V roce 1999 byla provedena rekonstrukce veřejného prostoru v blízkosti objektu, včetně výměny veřejné zeleně a vysázení nových stromů.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FENCL, Pavel; MAGER, Jan Antonín; JURČO, Antonín. Prachatice, obrazy z paměti města. Prachatice: Město Prachatice, 2012. ISBN 978-80-260-2975-5. S. 272. (čeština) 
  2. FENCL, Pavel; KOUTNÁ, Jana; KUBŮ, František; MAGER, Jan Antonín. Prachatice. Praha: Paseka, 2007. ISBN 978-80-7185-843-0. S. 38. (čeština) 
  3. Článek na portálu prachatice.eu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]