Letiště Santiago de Chile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Santiago de Chile
Terminal Aeropuerto Pudahuel.jpg
Základní informace
Kód letiště ICAOSCEL
Kód letiště IATASCL
Souřadnice
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled ze vzduchu, listopad 2014.
Domácí terminál

Mezinárodní letiště komodora Artura Merina Beníteze (také Mezinárodní letiště Santiago nebo Letiště Pudahuel) (španělsky Aeropuerto Internacional Comodoro Arturo Merino Benítez, IATA: SCL, ICAO: SCEL) je mezinárodní letiště u městečka Pudahuel, přibližně 15 km severozápadně od centra chilského hlavního města Santiaga. S téměř 13 miliony cestujících v roce 2011 bylo devátým nejvytíženějším letištěm Latinské Ameriky, v roce 2018 dosáhlo již 23 milionů cestujících. Je také významnou spojnicí pro lety mezi Oceánií a Latinskou Amerikou. Letiště bylo v letech 2011 a 2012 vyhodnoceno cenou Air Cargo Excellence jak nejlépe latinskoamerické letiště pro nákladní dopravu. Vlastníkem je chilský stát, pronajímatelem je chilsko-kanadsko-španělská společnost SCL Terminal Aeru Santiago SA Sociedad Concesionaria. Letiště je jednou ze základen chilského letectva.

Nejvytíženější mezinárodní linky směřují na Letiště Lima v Peru, Ezeiza – Buenos Aires v Argentině a letiště São Paulo-Guarulhos v Brazílii, vnitrostátní pak na El Loa (Calama), Antofagasta a El Tepual (Puerto Montt).

Letiště je pojmenováno po Arturovi Merino Benítezovi, průkopníkovi letectví v Chile zakladateli chilských vzdušných sil.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rostoucí letecká přeprava a používání větších a výkonnějších letadel zejména u mezikontinentálních letů vedly v padesátých letech chilskou vládu k rozhodnutí postavit nové letiště, které by splňovalo požadavky své doby. Výstavba začala v roce 1961 a byla ukončena v roce 1967. V roce 1980 bylo letiště přejmenováno na letiště Artura Benita Meríneze, zakladatele chilských vzdušných ozbrojených sil. Výstavba nového terminálu byla ukončena v roce 1994 a budova starého byla v provozu až do roku 2001. Terminál se nachází mezi oběma přistávacími drahami, má čtyři patra a je navržen podle architektonického konceptu letiště v Marseille.

Výstavba druhé, paralelní, přistávací dráhy byla ukončena v roce 2005. Dráhy jsou vedeny přibližně v severo-jižním směru (17L/35R a 17R/35L).

Rozvoj letiště[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 letiště odbavilo celkem přes 23 milionů cestujících. Probíhá výstavba dalšího terminálu (2019). Připravuje se výstavba linky lehkého metra, která by propojila letiště s chilským hlavním městem. Předpokládaný počet cestujících je 34 milionů v roce 2034.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport na anglické Wikipedii a Medzinárodné letisko komodora Artura Merina Beníteza na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]