Přeskočit na obsah

Let Spanair 5022

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Let Spanair 5022
Letoun v červenci 2008
Letoun v červenci 2008
Nehoda
Datum20. srpna 2008
Čas12:45 UTC (14:45 hod)
Charakteristikanezdařený vzlet
MístoVPD36L, Madrid-Barajas
LetJK 5022
Počátek letuMadrid-Barajas
Cíl letuGran Canaria
Letoun
ModelMcDonnell Douglas MD-82
DopravceSpanair (SAS Group)
RegistraceEC-HFP
Stáří15 let
Následky
Cestující166
Posádka6
Mrtvých154
Letoundestrukce/požár po dopadu

Let Spanair 5022 z letiště Madrid-Barajas do Gran Canaria skončil leteckým neštěstím krátce po vzletu z runwaye 36L.

Popis události[editovat | editovat zdroj]

Místo letecké nehody

Dne 20. srpna 2008 došlo na madridském letišti Bajaras k havárii letounu MD-82 (rok výroby 1993), letu JKK 5022 z Madridu do Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Letadlo startovalo s hodinovým zpožděním kvůli technickým problémům. Jeden cestující chtěl před startem vystoupit, palubní personál mu to však neumožnil.

Neštěstí se stalo přibližně ve 14:45 SEČ. Letadlo nemělo vysunuté vztlakové klapky, při pokusu o vzlet tedy nemělo dostatečný vztlak a po několika sekundách dopadlo zpět. Odrazilo se a pokračovalo v pohybu ještě asi 1 km mírně šikmo dolů, vpravo od dráhy. Při tom se rozlomilo a začalo hořet. Nehoda si vyžádala 154 lidských životů.

Příčina nehody[editovat | editovat zdroj]

Při vyšetřování nebyly zjištěny žádné závady na systému vysunování vztlakových klapek. Letadlo však před startem vykazovalo poruchu, která se projevovala indikací nesmyslně vysoké teploty čidla náporové teploty RAT. Piloti proto vzlet přerušili a vrátili se zpět na stojánku. Mechanik zjistil, že příčinou bylo chybné trvalé sepnutí elektroohřevu rozmrazování čidla. Vyřešil to tím, že vypnul jistič topidla, a letoun měl dál pokračovat bez tohoto měření, což je s určitými omezeními povoleno. Nezjistil ovšem, že pravou příčinou je závada kontaktu relé, které přepíná (podle snímačů na podvozkové noze) řadu systémů v závislosti na tom, zda je letadlo na zemi nebo ve vzduchu. Porucha relé měla tedy za následek, že nefungovaly i jiné systémy, z nichž nejzávažnějším se ukázal být varovný signál, který upozorňuje piloty na nesprávnou startovní konfiguraci letadla – TOCW. Když se potom, pravděpodobně vinou opomenutí pilotů a bezmyšlenkovitě provedené předletové kontroly, rozjížděli po dráze bez vysunutých vztlakových klapek, nic je nevarovalo před hrozícím nebezpečím. Po zvednutí nad dráhu klesla rychlost letounu pod pádovou hranici, letadlo dopadlo zpět, dostalo se mimo trať a v důsledku mechanických poškození došlo k úniku a vznícení paliva.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]