Lepoglavská věznice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lepoglavská věznice
Pohled na areál věznice
Pohled na areál věznice
Základní údaje
Otevření 1854
Poloha
Adresa Lepoglava, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Souřadnice
Lepoglavská věznice
Lepoglavská věznice
Web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lepoglavská věznice (chorvatsky Kaznionica u Lepoglavi) je nejstarší věznice v Chorvatsku. Nachází se ve městě Lepoglava ve Varaždinské župě na severu Chorvatska.

Lepoglavská věznice byla zřízena v roce 1854 v bývalém klášteře. Využívalo ji Rakousko-Uhersko, později Království Jugoslávie, Nezávislý stát Chorvatsko a nakonec komunistická Jugoslávie. V roce 1914 byla přebudována a rozšířena. Během 20. století do ni byla umisťována celá řada lidí, kteří byli politicky určitým způsobem problematičtí. Jednalo se často o známé osobnosti (v meziválečné době např. o komunisty) – Josip Broz Tito[1], Moša Pijade, Rodoljub Čolaković, Milovan Đilas, Petko Miletić, Savo Zlatić, Radivoje Davidović a Mihajlo Javorski. Společný pobyt těchto osob za zdmi lepoglavské věznice vedl k jejich sblížení, které vydrželo i do dob, kdy komunisté drželi v Jugoslávii moc. Za druhé světové války byl ve věznici držen Ante Vokić, který se v roce 1944 pokusil v Chorvatsku o převrat.[zdroj?]

V dobách socialistické Jugoslávie byli v Lepoglavě umístěny osoby, které byly obecně pro komunistickou moc nebezpečné, které se režimu vzpouzely, či jej přímo ohrožovaly (např. účastníci Chorvatského jara). Mezi známé osobnosti, které si odpykávaly svůj trest v Lepoglavě patřily např. Alojzije Stepinac (19461951), Ivo Tartaglia, Šime Đodan, Dražen Budiša, Hrvoje Šošić, Marko Veselica, stejně jako budoucí chorvatský prezident Franjo Tuđman.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PHYLLIS, Auty. TITO A biography. [s.l.]: McGraw-Hill Book Company, 1970. Kapitola Political prisoner, s. 60. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]