Leopold Gottlieb (balneolog)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Leopold Gottlieb
Narození17. března 1852
Kardašova Řečice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí21. června 1916 (ve věku 64 let)
Ústí nad Labem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolánílékař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leopold Gottlieb (17. března 1852 Kardašova Řečice21. června 1916 Ústí nad Labem[1]) byl balneolog, lékař, spoluzakladatel lázní v Jáchymově.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny židovského obchodníka se slámou. Vystudoval Gymnázium v Jindřichově Hradci a medicínu ve Vídni. Nejprve pracoval jako obvodní praktický lékař v rodné Kardašově Řečici, a to do roku 1886. V roce 1889 byl jmenován okresním lékařem v Jáchymově.

Během svého lékařského působení se seznámil s prací Marie Curie-Skłodowské a navázal spolupráci s Ing. Štěpem při výzkumu využití radonové vody. Oficiálně byl zkoumáním účinků radonové vody z dolu Werner (Rovnost) pověřen ministrem Buquoem v roce 1905. Výsledky bádání ho přiměly založit v Jáchymově neoficiální koupelové lázně. Ty fungovaly v domě pekaře Kühna (v tomto domě se dodnes zachovala i původní vana). Zaobíral se i myšlenkou umělé přípravy radonové vody. Tuto vodu připravoval louhováním odpadů z jáchymovské továrny na uranové barvy. Tedy stejného materiálu, ze kterého Marie Curie-Sklodowská izolovala polonium a radium. Radioaktivitu takto získané vody denně měřil Ing. Štěp.

V roce 1909 připravil koupel i pro anglického krále Eduarda VII. Ten město navštívil při jednom ze svých pobytů v Mariánských Lázních, aby si vyslechl přednášku Ing. Štěpa. Do roku 1910 ošetřil ve svých lázních 750 osob. V roce 1911 vydal společně s jáchymovským školním inspektorem Müllerem publikaci Radiumbad St. Joachimsthal. V roce 1911 byl za svou práci jmenován do funkce vrchního okresního lékaře a byl mu rovněž udělen titul císařského a královského rady. Na 6. Mezinárodním sjezdu pro všeobecnou a lékařskou radiologii konaného roku 1912 v Praze přednesl svůj příspěvek o léčbě a lázních. Součástí tohoto kongresu byl i jednodenní pobyt v Jáchymově.

Od 25. dubna 1912 žil v Praze.

Do roku 1938 po něm byla pojmenována v Jáchymově ulice (dnešní Mánesova). V tomto roce byla pro jeho židovský původ přejmenována. V současnosti v Jáchymově nemá Dr. Gottlieb ani pamětní desku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu židovské náboženské obce v Ústí nad Labem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]