Leonid Kulik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonid Kulik
Leonid Kulik (před rokem 1942)
Leonid Kulik (před rokem 1942)
Narození 19. srpna 1883
Tartu
Úmrtí 24. dubna 1942 (ve věku 58 let)
Spas-Demensk
Příčina úmrtí skvrnitý tyfus
Alma mater Saint Petersburg State Forest Technical University
Kazaňská univerzita
Petrohradská státní univerzita
Zaměstnavatel Committee on Meteorites
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leonid Alexejevič Kulik (rusky: Леонид Алексеевич Кулик, 20. srpnajul./ 1. září 1883greg., Tartu24. dubna, 1942) byl ruský mineralog, známý svým výzkumem meteoritů.

Vzdělání získal na Lesním institutu v Sankt Petěrburgu a na univerzitě v Kazani. Během rusko-japonské války sloužil v armádě a poté strávil nějaký čas ve vězení za revoluční politické aktivity. Za první světové války sloužil opět v ozbrojených silách.

Po revoluci se stal instruktorem a učitelem minearologie v Tomsku. Roku 1920 mu byla nabídnuta práce v Mineralogickém muzeu města Petrograd.

První expedici zkoumající tunguskou událost vedl Kulik roku 1921. Sovětská expedice měla získat poznatky z události, která se stala již mnohem dříve, a to 30. června 1908. Uskutečnil průzkum a vyslechl očité svědky. Obešel celou oblast, kde byly padlé stromy, a všiml si, že byly všechny natočeny svými kořeny ke středu. Žádné úlomky meteoritu z dopadu ale nenalezl.

Po vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu vstoupil dobrovolně do jednotky domobrany. Během bojů byl raněn a padl do zajetí. Zemřel na tyfus v zajateckém táboře u města Spas-Demensk.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Jeho jménem byly pojmenovány:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]