Leóbótes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leóbótes
Narození Sparta
Úmrtí 840 př. n. l.
Povolání panovník
Děti Doryssos
Rodiče Echestratos
Příbuzní Agésilaos I. (vnuk)
Funkce mythological king of Sparta
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leóbótes nebo Leobotés nebo Labótas (starořecky Λεωβώτης a Λαβώτας) byl král Sparty (pravděpodobně mýtický) přibližně v polovině devátého století před Kr. (Možná 870–840 před Kr.). Pocházel z královského rodu Agiovců.

Leóbótes byl podle seznamů antických historiků čtvrtým panovníkem královského rodu Agiovců od jeho legendárního zakladatele Eurysthena. Předpokládá se, že vládl přibližně v polovině devátého století před Kr. (Mnozí historici ho považují za mýtického krále). Leóbótes a jeho předchůdci vládli po období pádu mykénské civilizace (kolem roku 1200 před Kr.), v období, které často označujeme za "temné", protože nemáme přímý důkaz o těchto časech. Nepřímé informace nám poskytují Homérovy díla Ilias a Odysseia. Z těchto děl se dočteme, že králové (basileus) pocházeli z významných rodů, kontrolu nad nimi vykonávala rada starších šlechticů a lid, který měl také svou radu, hodnotil práci vůdců a diskutoval o obecných zájmech.

Bližší informace o králi Leóbótovi nám podává historik Hérodotos žijící v pátém století před Kr. Podle Hérodota byl Leóbótes ještě mladý, když zemřel jeho otec Echestratos, a proto se jeho regentem stal otcův bratr Lykúrgos. Během svého regentství Lykúrgos zavedl nové zákony, založil státní instituce Gerúsia a Eforie as těmito opatřeními zajistil ve Spartě pořádek a stabilitu (Plutarchos a Pausanias kladou Lykurgovo působení do období nástupců Leóbóta ).

Když Leóbótes dospěl, ujal se samostatné vlády, během níž, jak nám to zaznamenal Pausaniás, vedl válku s Argem o území Kynúrie. Po invazi Dórů (kolem roku 1200 před Kr.) si Kynúrii rozdělili Sparta a Argos. Vzhledem ke své geografické poloze se Kynúrie stala jablkem sváru mezi Spartou a Argem na dlouhá století. První bitvy se vedly za vlád Echestrata a Leóbóta a skončily dobytím celé Kynúrie Spartou až v roce 545 před Kr. v tzv. Bitvě 300 bojovníků. Po smrti Leóbóta se jeho následníkem stal syn Doryssos.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leóbótes (kráľ Sparty) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]