Lawu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lawu

Vrchol3 265 m n. m.
Prominence3 118 m
Izolace127 km
Poloha
SvětadílAsie
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Lawu
Lawu
Typstratovulkán
Erupcelistopad 1885
Horninaandezit, čedič
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lawu (také Gunung Lawu nebo Mount Lawu) je v současnosti nečinný stratovulkán na ostrově Jáva v Indonésii. Kráter obklopují tři vrcholky: Hargo Dalem, Hargo Dumiling a Hargo Dumilah. Nejvyšší z nich Hargo Dumilah dosahuje výšky 3 265 m n. m. a je pátou nejvyšší horou Jávy.[1] Lawu je také na 76. místě mezi nejprominentnějšími horami světa. Severní strana sopky je geologicky starší a byla již výrazně erodována, na jižním svahu svědčí o vulkanické aktivitě rozsáhlé fumarolové pole. K jediné zaznamenané erupci Lawu došlo v listopadu 1885.[2][3]

Lawu se nachází na hranici provincií Střední Jáva a Východní Jáva, nedaleko města Surakarta. Je posvátnou horou hinduistů, podle legendy se sem po svém svržení uchýlil panovník království Madžapahit Prabu Brawijaya a dosáhl zde stavu mókša.[4] Na svazích sopky se nacházejí hinduistické chrámy z 15. století Candi Ceto a Candi Sukuh, které jsou cílem mnoha poutníků. Na západním úpatí hory bylo zbudováno mauzoleum Astana Giribangun, v němž je pochován bývalý dlouholetý prezident Indonésie Suharto se svou rodinou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mount Lawu, The Mysticism of Java Island. Ulinulin. ulinulin.com [online]. [cit. 2017-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-10. 
  2. Volcano Discovery
  3. https://volcano.si.edu/volcano.cfm?vn=263260
  4. Indonesian Volcanoes. www.indovolcano.com [online]. [cit. 2017-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-04-04. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]