Ladislav Amadé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ladislav Amadé
Narození26. července 1704
Gabčíkovo, Rakouské císařství
Úmrtí22. prosince 1764 (ve věku 60 let)
Horný Bar, Rakousko-Uhersko
Národnostuherská
Vzdělánívysokoškolské
Alma materTrnavská univerzita
Znám jakobásník, důstojník
ChoťZuzana roz. Orciová
Příbuznívnuk Tadeáš Amadé
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Amadé (Ladislav Amade, László Amade; 26. července 1704 Gabčíkovo22. prosince 1764 Horný Bar) byl uherský básník, hudebník a důstojník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 26. července 1704 v Gabčíkovu jako syn Antona Amadé a jeho manželky Rozálie Šimončič-Horváthové. Byl příslušníkem uherského šlechtického rodu Amadé s predikátem z Vrakuně s titulem baron. Měl dvě sestry: Vavrinci a Pavlu Marii.

V letech 17171721 studoval na jezuitském kolegiu v Győru a poté na Trnavské univerzitě a ve Štýrském Hradci. Roku 1725 nastoupil do armády, kde krátce na to získal hodnost plukovníka. Roku 1750 se stal rádcem uherské komory a později působil také jako komorník. Do roku 1754 hospodařil na rodovém majetku.

Při studiích v Trnavě, vydal příležitostně nábožensky motivovanou řeč a na sklonku života sbírku duchovních písní. Psal rytmické verše, často na lidové motivy které vynikaly lehkostí a živostí. Věnoval se i hudbě, hrál na více nástrojů, zhudebňoval své verše, složil několik písní na německé a italské nápěvy. Jeho erotické písně kolovaly v opisech, zachovaly se i v ústním podání a roku 1836 je vydal tiskem v Pešti jeho vnuk Tadeáš Amadé pod názvem „Várkonyi báró A. László versei“. Populární byly i jeho vojenské písně např. A szép fényes katonának. Na dvoře knížete J. Esterházyho i v armádě a nejvíce během bojů v Itálii vedl bohémský život, vyhledával dobrodružství a navzdory rodovému bohatství zápasil s materiálními problémy.

Jeho manželkou byla Zuzana roz. Orciová.

Zemřel 22. prosince 1764 v Horním Baru.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Victor in praelio S. Ivo. Trnava 1722
  • Buzgó szívnek énekes fohászkodásai. Vídeň 1755
  • Várkonyi baró Amade László versei. Bp 1836

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ladislav Amadé na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]