Lacoste (umělecká skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Skupina Lacoste byla výtvarná skupina, která působila v Československu mezi lety 1964 a 1972.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina Lacoste byla vytvořena v roce 1964 v Brně, zakládající členové byli Arnošt Budík, Jiří Havlíček, Josef Kremláček a Václav Pajurek. Byla vytvořena jako surrealistická skupina. Později se k zakládajícím členům přidali Karol Baron, František Deák a Aleš Navrátil, jako hosté působili ve skupině také Lubomír Kressa, František Malý a Ladislav Novák. Skupina spolupracovala s belgickou skupinou Centre international de l'actualité fantastique et magique a francouzskou skupinou André Bretona. Skupina vydávala bulletin Styx a pořádala akce a výstavy, poslední výstava v Československu se konala roku 1971 v Třebíči, v zahraničí pak roku 1972 v Kodani.

Další výstava se pak konala v roce 1999 také v Třebíči. Následně členové skupiny působili ve Společnosti Karla Teiga, po jejím zániku pak byla založena umělecká skupina Stir up. Jeden z členů skupiny Stir Up v roce 2006 přestavbou Mohelského mlýna vytvořil Galerii Čertův ocas, kde jsou konány výstavy skupiny a byl také obnoveno vydávání bulletinu Styx.[1][2][3]

Členové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Surrealisticka skupina Lacoste, 1964–1972: Arnošt Budik, Jiři Havliček, Josef Kremláček, Václav Pajurek, Karol Baron, František Deák, Aleš Navrátil

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOČEKAL, Jan. Skupina Lacoste spolupracovala s pařížskou skupinou André Bretona. Literární noviny [online]. [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 
  2. DOČEKAL, Jan. Arnošt Budík – surrealista mezi Brnem a Bruselem. KULTURNÍ NOVINY - nezávislé mediální družstvo [online]. [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 
  3. Vznik skupiny [online]. Stir Up [cit. 2022-01-11]. Dostupné online.