Labskaus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Labskaus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Labskaus s oblohou

Labskaus je tradiční pokrm námořníků ze severní Evropy, podávaný jako lokální specialita v Hamburku a dalších německých přístavech. Připravuje se z nasoleného hovězího masa (používá se však také syrové hovězí, někdy i vepřové nebo rybí maso), které se uvaří doměkka a umele spolu s cibulí v mlýnku na maso, vzniklá načervenalá kaše se rozmělní s vařenými bramborami a kořením na stejnorodou hmotu, která se konzumuje přímo nebo se zapéká v troubě s vejci a sádlem. Obvykle se podává s oblohou, kterou tvoří volské oko, zavináče, nakládané okurky a červená řepa, popř. jiná zelenina.

Původ názvu je odvozován z lotyšského výrazu labs kausis, který znamená zhruba „chutné jídlo z kotlíku“.[1] Pokrm se rozšířil v oblasti Hanzy díky praktickým výhodám, jako bylo využití surovin, které se daly na lodích snadno skladovat, a také řídká konzistence, protože námořníci často trpěli kurdějemi, takže měli nekvalitní chrup.[2] Dostal se i do Liverpoolu, kde se podává pod názvem scouse, který je také ironickým označením pro obyvatele města a jejich svérázný dialekt.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. beef.gourmetrecipe.com [online]. [cit. 2015-09-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-03-05. 
  2. http://www.spiegel.de/reise/deutschland/hamburger-labskaus-heisser-brei-mit-ei-a-712521.html
  3. Archivovaná kopie. y2u.co.uk [online]. [cit. 2015-09-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]