Labarum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Labarum

Labarum byla původně hlavní vojenská standarta římské armády zavedená za vlády císaře Konstantina, ze které se později vyvinul jeden z Kristových monogramů.

Podle tehdejšího historika a teologa Lactantia nechal Konstantin svým vojákům před bitvou u Milvijského mostu v roce 312 vymalovat na jejich štíty Kristův monogram. Historik Eusebios z Kaisareie ve svém spise Vita Constantini napsaném 25 let po bitvě míní, že císař toto znamení použil již na hlavní vojenské vlajce, což může být omyl. Pravděpodobně se labarum objevilo a začalo používat později, až během vojenského sporu Konstantina s císařem Liciniem (Bitva u Adrianopole roku 324). Název polního znamení nepochází z latiny ani řečtiny, ale jeho původ je nejspíše keltský nebo galský.

Labarum tvořilo dlouhé zlaté kopí s příčným břevnem, ze kterého visel fialový závoj. Na kopí byly připevněny portréty císaře a jeho dvou nejstarších synů (kteří se dle církevních historiků narodili po roce 312). Na horním konci byl Kristův monogram – řecké Χ (chí) a Ρ (rhó) jako CHRistos (ΧΡΙΣΤΟΣ nebo Χριστός) obklopené věncem. Labarum tak symbolizovalo náboženské pozadí císařské vlády v pozdním starověku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Labarum na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EGGER, Rudolf. Das Labarum: die Kaiserstandarte der Spätantike: vorgelegt in der Sitzung am 3. Februar 1960. Wien: in Kommission bei Rudolf M. Rohrer, 1960. 26 s. Österreichische Akademie der Wissenschaften. Philosophisch-Historische Klasse. Sitzungsberichte; 234. Band, 1. Abhandlung.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]