LIGO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) je vědecké zařízení, jehož cílem je přímá detekce gravitačních vln.

Detektor LIGO sestává ze dvou observatoří nacházejících se v amerických státech Washington a Louisiana, každá je tvořena dvěma rameny o délce 4 km svírajícími pravý úhel. V nich se používají lasery pohybující se ve vakuu, pomocí nichž mají být zaznamenány změny způsobené gravitačními vlnami.[1]

Na výzkumu pomocí detektoru LIGO spolupracují vědci z mnoha univerzit jako MIT nebo Caltech. Projekt financovala nadace National Science Foundation, s částkou 365 milionů amerických dolarů se jedná o její nejnákladnější projekt.

Pozorování probíhala v letech 2002 až 2010, nebylo během nich prokázáno, že by byly gravitační vlny detekovány. Poté byly detektory nahrazeny vylepšenými a opětovné spuštění zařízení je plánováno na rok 2014.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WEBB, Stephen. Kde tedy všichni jsou?. Překlad Michael Prouza, Martin Šolc, Eva Šlaufová. 1. vyd. Svazek 21. Praha a Litomyšl : Ladislav Horáček – Paseka, 2007. 352 s. (Fénix) ISBN 80-7185-877-5. Kapitola 16. řešení: Vysílají, ale my nevíme, jak naslouchat, s. 117.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LIGO na anglické Wikipedii.