LGBT práva v Mongolsku
Stejnopohlavní styk je v Mongolsku legální od r. 1961.
V zemi působí dvě LGBT organizace, z nichž nejznámější je hnutí "Tavilan".
Stejnopohlavní soužití
[editovat | editovat zdroj]Manželství nemá žádnou přímou definici v Ústavě Mongolska, která stanovuje, že: "Manželství je založeno na rovnosti a oboustrannému souhlasu snoubenců, kteří se zavázali k dobrovolnému vstupu do manželství, a kteří dosáhli určeného věku. Stát chrání záležitosti rodiny, rodičovství, mateřství a dětí."[1]
Historie a kultura
[editovat | editovat zdroj]Ve středověku byly homosexuální aktivity trestány smrtí.[2]
Až do současnosti nebyla mongolská LGBT komunita nijak moc brána na vědomí. Ačkoli země jako taková není homofobní a LGBT lidí si zde nikdo moc výrazně nevšímá, tak podle údajů zjištěných od západních turistů je zde veřejné povědomí o existenci homosexuality slabé.[3][4]
Životní podmínky
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in Mongolia na anglické Wikipedii.
- ↑ Mongolia – Constitution
- ↑ Onon, Urgunge (2001) The Secret History of the Mongols: The life and times of Chinggis Khan. Abingdon: Routledge-Curzon. p.11. ISBN 978-0-7007-1335-6. "And anyone found indulging in homosexual practices should be executed."
- ↑ Gay Mongolia: A Remote Path. www.globalgayz.com [online]. [cit. 2015-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-04.
- ↑ Mongolia, Asia