LGBT práva v Indii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duhová mapa Indie
Aktivistka Anjali Gopalan na prvním asijském Genderqueer Pride festivalu v Madurai

Lesby, gayové, bisexuálů a transsexuálové (LGBT) se v Indii potýkají s právními komplikacemi a společenskými obtížemi, které jsou pro nehomosexuální populaci neznámé. Homosexuální pohlavní styk byl v Indii legalizován 6. září 2018, čímž LGBT osoby nabyly též ústavní ochrany proti diskriminaci. Manželství, ani žádná jiná forma legálních svazků pro svazek osob stejného pohlaví v Indii zatím neexistuje. Adopce homosexuálními páry možná není. Indie patří mezi jednu z mála zemí na světě uznávající Hidžry jako samostatné třetí pohlaví.

Zákony týkající se stejnopohlavní sexuální aktivity[editovat | editovat zdroj]

Pohlavní styk mezi osobami téhož pohlaví je na tomto území trestným činem podle § 377 indického Trestního zákoníku od r. 1860. Jedná se konkrétně o trestný čin "smilstva proti zákonům přírody". V r. 2009 shledal Vrchní soud v Dillí § 377 a s ním související kriminalizaci pohlavního styku mezi dospělými osobami, konaného bezúplatně a v soukromí, za nekompatibilní s Ústavou Indické republiky.

Nicméně podle Nejvyššího soudu Indické republiky nelze rozhodnutí Vrchního soudu ohledně ústavnosti právních předpisů země aplikovat v rámci celé Indie, neboť k tomu není teritoriálně příslušný.[1] I přes relativně pozitivní přístup orgánů soudní moci je zde stále poměrně dost rozšířená šikana homosexuální komunity.[2]

23. února 2012 Ministerstvo vnitra oficiálně vyjádřilo své pohoršení nad dekriminalizací homosexuality s odvoláním se na morálku indické kultury, v níž je homosexualita tabu.[3] K tomuto stanovisku vydala dne 28. dubna 2012 centrální vláda prohlášení, že legalizace homosexuálního styku není negativním trendem. Toto odstartovalo v rozrušení dvou soudců Nejvyššího soudu, kteří se "dle jejich vyjádření" cítili měnícím se postojem centrální vlády zmateni. "Nevytvářejte nesourodý právní systém a neplýtvejte časem soudu," apeloval soud na vládu.[4]

11. prosince 2013 zrušil Nejvyšší soud rozsudek Vrchního soudu v Dillí z r. 2009 ohledně dekriminalizace dobrovolné soulože mezi osobami stejného pohlaví a to i v poli jeho místní působnosti.[5][6][7] Soudci G. S. Singhvi a S. J. Mukhopadhaya však zdůraznili, že parlament spustí debatu k odůvodnění tohoto postoje.[8] Rozsudek v celém svém plném znění - přístupný zde:[1].

28. ledna 2014 Nejvyšší soud Indické republiky zamítnul petici obdrženou od centrální vlády, nestátních neziskových organizací a jiných odpůrců prosincového rozsudku ohledně § 377.[9] Jako vysvětlení svého postoje uvádějí: "Po důkladném přezkoumávání § 377 jsme došli k závěru, že Nejvyšší soud vůbec nebral v potaz současnou situaci ve státě, v němž zcela běžně žijí lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálů, a že za více než 150 let bylo za spáchání tohoto trestného činu obviněno a odsouzeno pouze 200 osob, což nelze považovat za reálné odůvodnění toho, aby § 377 rozšiřoval § 14, 15 a 21."[10]

Lidskoprávní organizace v tomto zase vidí riziko potenciální policejní perzekuce homosexuálních párů, na což také poukazují ve své zprávě: "Rozsudek Nejvyššího soudu považujeme za zavrženíhodný krok v oblasti lidské důstojnosti, práva na soukromí a ochranu před diskriminací."[11] Nestátní neziskové organizace hrozí sepsáním petice za přezkoumání rozhodnutí soudu.[12]

Stejnopohlavní soužití[editovat | editovat zdroj]

V Indii není párům stejného pohlaví umožněno uzavírat manželství.

Festival Gay Pride v Bangaloře(2013)

I tak to ale nezabránilo soudu v Gurgaonu, aby v r. 2011 oddal dvě ženy.[13] Hned po svatbě se však pár stal terčem útoků ze strany přátel a rodiny v místě jejich bydliště

Jejich advokát se k této nešťastné události v průběhu hlavního líčení se 14 rodinnými příslušníky a obyvateli vesnice, kde ženy žily, vyjádřil tak, že hlavní příčinou vrůstající agresivity vesničanů je poslušnost stařešině, a zvyk brát zákon do svých rukou, pokud někdo z členů jejich komunity hrubým způsobem poruší morálku, mezi což spadá i nedovolená svatba mezi lidmi napříč různými kastami vyhodnocovaná tamním obyvatelstvem jako amorální zločin podobného rázu jako je například incest. Mluvčí policie Dr. Abhe Singh se v rozhovoru pro The Daily Telegraph vyjádřil takto: "Obě ženy byly přemístěny na bezpečné místo, kde mají zajištěnou tu nejlepší možnou ochranu přesně tak, jak soud nařídil. Policie se k tomuto kroku odhodlala z důvodu oprávněných obav obou žen, kterým hrozí potenciální nebezpečí pronásledování ze strany rodinných příslušníků nesouhlasících s jejich vztahem.[14]

Páru se nakonec podařilo dosáhnout toho, že rodina jejich vztah přijala.[15]

Transgender práva[editovat | editovat zdroj]

Prvním indickým státem, který se odhodlal zabývat politikou transgender (hidžra) byl Tamilnádu. Podle platného zákona mají transsexuální lidé (pouze MtF) volný přístup k chirurgické změně pohlaví ve vládní nemocnici, programu bezplatného bydlení, vystavení souvisejících dokumentů a k vzdělávání na vládních vysokých školách s úplným nárokem na stipendium pro vyšší studia, alternativním zdrojům živobytí prostřednictvím ustavení svépomocných skupin a iniciování integračních programů. Tamilnádu je také mimo jiné prvním státem, který zformoval Výbor péče o transgender reprezentovaný členy trans komunity.

V Indii se jedné ze skupin transsexuálů říká Hidžry, jedná se konkrétně o náboženskou sektu, jejíž členové obdrželi v r. 1994 volební právo coby příslušníci třetího pohlaví.[16] Kvůli nedostatečné právní specifikaci procedury nemají indičtí transsexuálové přístup garantovanou bezpečnost při zákroku.[17] 15. dubna 2014 přiznal Nejvyšší soud Indické republiky transsexuálům jako sociálně a ekonomicky znevýhodněné skupině obyvatel právo přístupu ke vzdělávání a zaměstnání a oficiálně převzal odpovědnost nad vládní péči o ně.[18]

24. dubna 2015 schválila horní komora indického parlamentu návrh Zákona o právech transgender osob, 2014 garantující práva a přístup ke vzdělávání a zaměstnání (právo 2 % zastoupení ve vládě), bezplatné právní pomoci, důchodového pojištění, podpory v nezaměstnanosti a osobnímu rozvoji transsexuálním osobám. Toto s sebou také přineslo zákaz diskriminace v zaměstnání, prevence šikany, násilí a vykořisťování transsexuálních osob. Nový zákon také znamenal založení výborů sociální pomoci na státní a centrální úrovni a soudů za práva transsexuálů.

Životní úroveň[editovat | editovat zdroj]

Legální stejnopohlavní styk AnoAno
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace AnoAno
Anti-diskriminační zákony v zaměstnání AnoAno
Anti-diskriminační zákony v přístupu ke zboží a službám AnoAno
Anti-diskriminační zákony v ostatních oblastech (homofobní urážky, zločiny z nenávisti) AnoAno
Stejnopohlavní manželství NeNe
Jiná forma stejnopohlavního soužití NeNe
Adopce dítěte partnera NeNe
Společná adopce dětí stejnopohlanvími páry NeNe
Adopce transsexuální osobou AnoAno
Gayové a lesby můžou otevřeně sloužit v armádě NeNe
Možnost změny pohlaví AnoAno
Přístup k umělému oplodnění pro lesbické ženy NeNe
Náhradní mateřství pro gay páry NeNe
MSM smějí darovat krev No

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in India na anglické Wikipedii.

 1. Kusum Ingots v. Union of India, (2004) 6 SCC 254: "An order passed on a writ petition questioning the constitutionality of a Parliamentary Act, whether interim or final, keeping in view the provisions contained in Clause (2) of Article 226 of the Constitution of India, will have effect throughout the territory of India subject of course to the applicability of the Act."
 2. Pervez Iqbal Siddiqui. Crackdown on gay party in Saharanpur, 13 held. The Times of India. 28 December 2010. Dostupné online [cit. 20 January 2011]. (anglicky) 
 3. MAHAPATRA, Dhananjay. Centre opposes decriminalisation of homosexuality in SC. Economic Times. Times Internet, 23 February 2012. Dostupné online [cit. 9 September 2014]. (anglicky) 
 4. Supreme Court pulls up Centre for flip-flop on homosexuality. The Indian Express. 28 February 2012. Dostupné online [cit. 9 September 2014]. (anglicky) 
 5. Supreme Court sets aside Delhi High Court judgment in Naz Foundation; Declares S.377 to be constitutional. barandbench.com. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
 6. NELSON, Dean. India's top court upholds law criminalising gay sex. www.telegraph.co.uk. London: The Telegraph, 11 December 2013. Dostupné online [cit. 11 December 2013]. (anglicky) 
 7. Supreme Court makes gay sex punishable offence, again; Twitter war breaks out between those for and against the verdict [online]. DNA India [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Homosexuality is criminal offence: Supreme Court. economictimes.indiatimes.com. Economic Times, 11 December 2013. Dostupné online [cit. 11 December 2013]. (anglicky) 
 9. Supreme Court refuses overruling its Verdict on Section 377 and Homosexuality [online]. Biharprabha News [cit. 2014-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. J Venkatesan. Supreme Court sets aside Delhi HC verdict decriminalising gay sex. The Hindu. Chennai, India: 11 December 2013. Dostupné online [cit. 2013-12-12]. (anglicky) 
 11. Harmit Shah Singh. India's Supreme Court declares homosexual sex illegal. CNN. 11 December 2013. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Naz Foundation to file review petition against SC order on section 377. www.dnaindia.com. Dostupné online. (anglicky) 
 13. "In a first, Gurgaon court recognizes lesbian marriage", Times of India
 14. "India's first married lesbian couple given 24-hour protection", The Telegraph
 15. Lesbian couple's parents accept their relationship - The Times of India. The Times Of India. Dostupné online. (anglicky) 
 16. SHACKLE, Samira. Politicians of the third gender: the "shemale" candidates of Pakistan. New Statesman. Dostupné online [cit. 11/05/2013]. (anglicky) 
 17. Crystallising Queer Politics-The Naz Foundation Case and Its Implications For India's Transgender Communities. NUJS Law Review. 2009. Dostupné online [cit. 2016-01-16]. (anglicky)  Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine
 18. Supreme Court’s Third Gender Status to Transgenders is a landmark [online]. news.biharprabha.com [cit. 2014-04-15]. Dostupné online. (anglicky)