LGBT práva v Kataru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duhová mapa Kataru

Lesby, gayové, bisexuálové a transexuálové (LGBT) žijící v Kataru zde čelí jistým komplikacím v svém životě. Homosexuální pohlavní styky mezi dospělými muži a ženami jsou nezákonné.[1] Není zde žádné právní uznání stejnopohlavních manželství nebo jiných forem stejnopohlavního soužití ve společné domácnosti.

Soukromé právo[editovat | editovat zdroj]

Až do roku 2004 § 201 Trestního zákoníku trestal sodomii vykonanou mezi dospělými muži až pětiletým trestem odnětí svobody. V průběhu 90. let dle různých statistik byl tento zákon použit i proti cizincům.[2]

Například v r. 1995 byl odsouzen americký občan k šesti měsícům odnětí svobody a 90 ranám bičem za homosexuální aktivitu.[3] V 90. letech společnost Philippine Overseas Employment Administration varovala své zaměstnance, že homosexuální akty jsou v Kataru trestány, v důsledku masových trestů a deportací zaměstnanců společnosti v Kataru za homosexualitu.[4]

Při novelizaci Trestního zákona (Zákon č.11/2004 Sb.)[5] r. 2004 se trest za sodomii mezi dvěma muži snížil na 1 až 3 roky odnětí svobody.

§ 296 Trestního zákona se nevztahuje na sexuální aktivitu mezi ženami. Nicméně, na lesbické a bisexuální ženy žijící v Kataru lze aplikovat i jiné zákony, jako například morální zákon, případně i zákon proti cizoložství, pokud jsou vdané.

Rodinné právo[editovat | editovat zdroj]

Katar nepřiznává stejnopohlavním párům žádnou formu právního ošetření jejich soužití, ba dokonce i samotné nesezdané soužití mezi dvěma nepříbuznými osobami je ilegální.

Mistrovství světa ve fotbale 2022[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 vyšlo najevo, že všechny státy Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu nařídily testování (v jaké formě zatím neznámo) cizinců ve snaze znemožnit homosexuálním osobám vstup na jejich území.[6]

Katarský postoj k LGBT právům se stal předmětem mnoha debat, vč. kritiky ze strany gay organizací vůči řediteli FIFA za doporučení účastníkům nadcházejícího Světového poháru 2022 v Kataru, aby se během soutěže zdrželi homosexuálního aktu.[7] Richard de Mos, nizozemský politik Strany pro svobodu (PVV) navrhl, aby hráči Nizozemského fotbalového týmu hráli v růžovém namísto jejich státní barvy oranžové jako protest na situaci LGBT v Kataru.[8]

V rámci přípav na Světový pohár FIFA byla v Kataru spuštěna kampaň vůči občanům a budoucím účastníkům FIFA ohledně řádného oblékání mužů a žen na veřejnost [2].

Životní úroveň[editovat | editovat zdroj]

LGBT osoby žijící v Kataru cítí potřebu svojí sexuální orientaci nebo genderovou identitu skrývat. Žádná ochrana LGBT práv neexistuje. V rámci veřejného života se zde však občas určitá akceptace LGBT lidí objeví.

Například v listopadu 2008 byl v Katru shledán koncert George Michaela jako úspěšný.

Legální stejnopohlavní styk No Mužský ilegální (1 rok až 3 roky vězení)
No Ženský ilegální (samotný lesbický styk není přímo protizákonný, lze však aplikovat i jiné zákony)
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace No
Anti-diskriminační zákony v zaměstnání No
Anti-diskriminační zákony v přístupu ke zboží a službám No
Anti-diskriminační zákony v ostatních oblastech (homofobní urážky, zločiny z nenávisti) No
Stejnopohlavní manželství No
Jiná forma stejnopohlavního soužití No
Adopce dítěte partnera No
Společná adopce stejnopohlavními páry No
Gayové a lesby můžou otevřeně sloužit v armádě No
Možnost změny pohlaví No
Přístup k umělému oplodnění pro lesbické ženy No
Náhradní mateřství pro gay páry No

Související[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in Qatar na anglické Wikipedii.

  1. http://archive.globalgayz.com/middle-east/qatar/gay-qatar-news-and-reports/
  2. [1]Retrieved on 28 August 2007. Archivováno 27. 2. 2009 na Wayback Machine
  3. The Cornell Daily Sun, Inc. 4 December 2002. "Qatar's Gay Rights Policy Under Scrutiny."
  4. Archivovaná kopie. www.sodomylaws.org [online]. [cit. 24-03-2016]. Dostupné v archivu pořízeném dne 07-01-2004. 
  5. الميزان - البوابة القانونية القطرية :: التشريعات :: قانون رقم (11) لسنة 2004 بإصدار قانون العقوبات :: التحريض على الفسق والفجور والبغاء :: 296 [online]. Almeezan.qa, 14 June 2004 [cit. 2012-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. {title}. lgbtweekly.com [online]. [cit. 23-12-2014]. Dostupné v archivu pořízeném dne 08-10-2013. 
  7. BBC Sport - Football - Fifa boss Sepp Blatter sparks Qatar gay controversy [online]. BBC News, 14 December 2010 [cit. 2012-10-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Expreszo | Headlinearchief [online]. Expreszo.nl [cit. 2012-10-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22-03-2012. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]