Lázeňský dub (Sedmihorky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu Památný strom (chráněný)
Lázeňský dub
Lázeňský dub (listopad 2011)
Lázeňský dub
(listopad 2011)
Druh dub letní
Quercus robur[1]
Evidenční č. 101381 (8181)
Ochrana od 1. listopadu 1990[1]
Poloha
Kraj Liberecký
Okres Semily
Obec Karlovice
Katastr Karlovice
Poloha na sz. okraji autokempu Sedmihorky
Nadmořská výška 264 m n. m.
Seznam PS v okrese Semily
Souřadnice
Lázeňský dub
Lázeňský dub
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lázeňský dub, označovaný též jako Dub letní v Sedmihorkách či Dub v autokempu Sedmihorky, je památný strom poblíž bývalých lázní Sedmihorky, které se nacházejí zhruba 4 km jihovýchodně od Turnova a tvoří jednu z místních částí obce Karloviceokrese Semily. Dub letní (Quercus robur) roste na okraji lesa při severozápadní straně autokempu Sedmihorky, zhruba 250 metrů západně od rybníka Bažantník. Terén v okolí stromu představuje nevýrazný plochý hřbet, vvbíhající z podnoží Hruboskalských skal k severovýchodu do úvalu říčky Libuňky. Dub roste v nadmořské výšce 264 metrů prakticky na temeni této vyvýšeniny. Ze severozápadní strany je památný strom lemován lesem, zatímco směrem k jihovýchodu se prostírá otevřené louka, jež se zvolna svažuje do údolní nivy (relativní převýšení stromu vůči rybníku činí zhruba 10 metrů).

Dub požívá ochrany od roku 1990 s poukazem na jeho vzrůst, kterým se řadí mezi nejmohutnější stromy na území CHKO Český ráj.[1] Měřený obvod kmene v době vyhlášení dosahoval 550 centimetrů; výška stromu činila 24 metry.[1] Věk se v době vyhlášení odhadoval na 250 až 300 roků, což přepočteno na současnost dává aktuální odhad 281 až 331 let.

Okolo stromu prochází Dětská lesní naučná stezka Sedmihorky. V blízkosti se prostírají přírodní rezervace Hruboskalsko a Bažantník.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Památné a významné stromy v okolí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Registr památných stromů AOPK ČR drusop.nature.cz