Kyšperk (hrad, okres Ústí nad Orlicí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kyšperk
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Sloh gotický
Stavebník neznámý
Další majitelé Žampachové z Potštejna aj.
Poloha
Adresa jihozápadní okraj města, Letohrad, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kyšperk
Kyšperk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Kyšperk (německy Geiersberg) je zřícenina hradu, který stával nad městečkem Kyšperk, (dnes Letohrad), na návrší zvaném Hradisko.

V historických pramenech o tomto hradu mnoho není, zmiňován však byl roku 1308 v souvislosti s Ješkem z Kyšperka. Někdy před rokem 1396 spojil Mikuláš Žampach z Potštejna panství hradu Kyšperk se žampašským panstvím, hrad přestal být obývaný a brzy zpustl. Součástí žampašského panství zůstal hrad Kyšperk až do roku 1568, kdy se opět stal centrem samostatného panství.

Když byl v těsné blízkosti hradu vybudován zámek, hrad přestával mít svůj význam a tím začal jeho zánik. Ke konečné zkáze hradu přispělo jeho rozebrání na stavební materiál při stavbě poutní kaple Jana Nepomuckého, kterou v roce 1714 začal stavět tehdejší majitel kyšperského panství František Karel Libštejnský z Kolovrat. Zbytek hradu také rozebrali obyvatelé města. Koncem 60. let 19. století byla při stavbě železniční trati Kyšperk – Ústí nad Orlicí odlámána část hradního návrší a tím poškozeny zbytky opevnění na jihovýchodní straně.

Dnes zůstaly zachovány jen zbytky valů a příkopy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]