Kujbyševská přehradní nádrž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Куйбышевское водохранилище
Kuybışev susaqlağıçı
Kujbyševská přehradní nádrž
Poloha
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
Oblasti/RepublikySamarská, Uljanovská oblast, Tatarstán, Marijsko, Čuvašsko
Kujbyševská přehradní nádrž (Rusko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha6450 km²
Délka580 km
Šířka30 km
Objem12,9 km³
Max. hloubka39 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Přítok vodyVolha, Civil, Malá Kokšaga, Svijaga, Ileť
Odtok vodyVolha
SídlaKazaň, Uljanovsk, Čeboksary, Toljatti, Sengilej, Dimitrovgrad, Čistopol, Zelenodolsk, Volžsk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kujbyševská přehradní nádrž popř. Samarská přehradní nádrž (Куйбышевское водохранилище nebo rusky Самарское водохранилище , tatarsky Kuybışev susaqlağıçı) je přehradní nádrž na území Samarské oblasti, Uljanovské oblasti, Tatarstánu, Marijské republiky a Čuvašské republiky v Rusku. Má rozlohu 6450 km². Je 580 km dlouhá (korytem Volhy) a maximálně 30 km široká. Průměrná hloubka je 9 m a maximální 39 m. Má objem 12,9 km³. V červnu v roce 2011 se zde potopila loď Bulgarija. Na pobřeží přehrady bylo 24. prosince 2012 založeno nové město Innopolis.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Nádrž na řece Volze za přehradní hrází Žiguljovské vodní elektrárny (dříve Volžská elektrárna V.I.Lenina) byla naplněna v letech 195557. Podle přírodních podmínek a vodního režimu se dělí na 5 částí (Priplotinnyj tj. U hráze, Centrální, Volžský, Kamský a Čeremšanský). Úroveň hladiny kolísá v rozsahu 6 m. Reguluje sezónní kolísání průtoku. Zdroj vody je převážně sněhový. Zamrzá v listopaduprosinci a rozmrzá v dubnu, někdy až na začátku května.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se pro energetiku, vodní dopravu, zavlažování (10 000 km²) a zásobování. Garantovaná hloubka na Volze i Kamě se zvětšila o 0,9 m. Je zde rozvinuté rybářství (cejni, candáti, štiky, kapři). Na břehu leží města Kazaň, Uljanovsk, Novouljanovsk, Čeboksary, Toljatti, Sengilej, Dimitrovgrad, Čistopol, Zelenodolsk, Volžsk. Nacházejí se tu také rekreační objekty, sanatoria, turistické, lovecké a rybářské chaty. Provozují se zde vodní sporty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]