Krusader

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krusader
Hlavní okno Krusaderu
Krusader – dvojpanelový souborový manažer souborů
Vývojář Krusader Krew
Aktuální verze 2.5.0 „Clear Skies“ (22. října 2016)
Operační systém Unix-like operační systémy
Typ softwaru Správce souborů
Licence GPL
Web www.krusader.org

Krusader je pokročilý správce souborů pro KDE a ostatní *nixové systémy, podobný Midnight Commander, Total Commander a dalším. Podporuje práci s archivy, s připojenými souborovými systémy, FTP, pokročilé hledání, synchronizace adresářů, porovnávání obsahu, dávkové přejmenování a jiné…

Podporuje následující archivy: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ace, ARJ, LHA, 7-zip a RPM, ovšem musíte mít nainstalované externí komprimátory. Taky umožňuje s práci s KIO slaves, a to například SMB nebo FISH.

Krusader je publikován pod GNU General Public License.

Uživatelské prostředí[editovat | editovat zdroj]

Prostředí Krusaderu je postaveno typickém rozložení pro souborové manažery. Obsahuje dva panely (levý a pravý). Z nich pracujete vždy pouze v jednom. Myšlenka je pracovat se soubory vždy ve směru z aktivního do neaktivního panelu. Na ovládání vám stačí pouze klávesnice (ale myší taky nepohrdne). Krusader je závislý na balíku KDE, pro dalších pár funkcí je potřeba KParts a KIO

Integrovaný náhled/editor souborů[editovat | editovat zdroj]

Jeden z mnoha nástrojů, které Krusader zprostředkovává je integrovaný editor. Ten používá KParts. Krusader je schopný náhledu souborů a někdy i editace. Náhled je možný u dokumentů KOffice atd.

Platformy[editovat | editovat zdroj]

Krusader je primárně vyvíjen pro Linux, ale je dostupný pro některé jiné platformy například BSD (kromě OpenBSD) a Apple Mac OS X. Od verzí nové generace 2.x.x postavených na knihovnách Qt4 je Krusader dostupný i pod platformou Microsoft Windows.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]