Krusader

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krusader
Hlavní okno Krusaderu
Krusader – dvoupanelový souborový manažer
Vývojář Krusader Krew
Aktuální verze 2.5.0 „Clear Skies“ (22. října 2016)
Operační systém Unix-like operační systémy
Vyvíjeno v C++
Typ softwaru Správce souborů
Licence GNU GPL
Web www.krusader.org

Krusader (výslovnost [kruːˈseidə(r)]) je pokročilý správce souborů pro KDE a ostatní unixové systémy, podobný Midnight Commander, Total Commander a dalším. Podporuje práci s archivy, s připojenými souborovými systémy, FTP, pokročilé hledání, synchronizace adresářů, porovnávání obsahu, dávkové přejmenování a jiné…

Podporuje následující archivy: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ace, ARJ, LHA, 7-zip a RPM (nutno mít nainstalované externí komprimátory). Také umožňuje s práci s KIO slaves, a to například SMB nebo FISH.

Krusader je publikován pod GNU General Public License.

Uživatelské prostředí[editovat | editovat zdroj]

Prostředí Krusaderu je postaveno typickém rozložení pro souborové manažery. Obsahuje dva panely (levý a pravý). Z nich pracujete vždy pouze v jednom. Myšlenka je pracovat se soubory vždy ve směru z aktivního do neaktivního panelu. Na ovládání vám stačí pouze klávesnice (myš volitelně). Krusader je závislý na balíku KDE, pro dalších několik funkcí je vyžadován KParts a KIO.

Integrovaný náhled/editor souborů[editovat | editovat zdroj]

Jeden z mnoha nástrojů, které Krusader zprostředkovává je integrovaný editor. Ten používá KParts. Krusader je schopný náhledu souborů a někdy i editace. Náhled je možný u dokumentů KOffice atd.

Platformy[editovat | editovat zdroj]

Krusader je primárně vyvíjen pro Linux, ale je dostupný pro některé jiné platformy, například BSD (kromě OpenBSD) a Apple macOS. Ve verzích 2.x.x postavených na knihovnách Qt4 je Krusader dostupný i pro platformou Microsoft Windows.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]