Správce souborů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Správce souborů je program pro manipulaci se soubory a adresáři (složkami). Někdy se používají termíny manažer souborů, souborový manažer nebo file manager.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Správce souborů původně nahrazoval práci s příkazovým řádkem a příkazy operačního systému pro kopírování, přesun, mazání, spouštění souborů a pro správu disků, později se stal součástí GUI nebo i operačního systému samotného. Uživatel správce souborů používá intuitivního prostředí programu (klávesnici, např. šipky, klávesové zkratky, dále systém grafických nabídek atp.), které práci výrazně zjednodušuje a urychluje.

Software[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho správců souborů, mezi nejznámějšími pro PC s operačním systémem MS-DOS se řadí především Norton Commander, PCTools a Xtree. MS Windows obsahuje aplikaci Správce souborů (File Manager), v novějších verzích Průzkumník (Windows Explorer), existují však i alternativní nástroje: V ČR se používá nejčastěji Total Commander nebo Altap Salamander. V operačních systémech unixového typu, jako je například Linux, se používají správci souborů jako Krusader, Gentoo a Midnight Commander.

Jako nejoblíbenější správci souborů se osvědčily takzvané dvoupanelové, vycházející z programu Norton Commander, který inspiroval řadu tvůrců jeho klonů: Proto se takovým říká "ortodoxní".[zdroj?]