Kreolská mše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kreolská mše (Misa Criolla) je ordinárium ve španělštině pro tenor, smíšený sbor, klavír a tradiční andské nástroje, s bolivijskými, argentinskými a peruánskými tanci. Text odpovídá oficiální španělské liturgii. Složil ji argentinský skladatel Ariel Ramírez v letech 19631964, krátce po Druhém vatikánském koncilu. V Latinské Americe jde o jednu z nejpopulárnějších skladeb sakrálního umění, ale stala se známou celosvětově. Je uváděna jako příklad inkulturace křesťanství v Jižní Americe. Je využívána především koncertně.

Skladba[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé části se stylově a rytmicky liší, odpovídají různým regionům Argentiny.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 uvedl Ramírez skladbu v Německu, Nizozemsku, Belgii a Švýcarsku. Koncert v německém Düsseldorfu byl prvním veřejným provedením, do té doby byly pořizovány jen studiové nahrávky. Tenor v kreolské mši zpívali například argentinská zpěvačka Mercedes Sosa nebo španělský tenorista José Carreras.

V roce 1995 nastudoval Krédo jihoafrický sbor Drakensberg Boys' Choir a později zařadil na své profilové album „Best of“. V České republice mši koncertně předvedl komorní sbor pod vedením Lenky Mlynářové v rámci festivalu Jeden svět 20. března 2009 v Olomouci.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Misa Criolla na německé Wikipedii.

  1. Kreolská mše v Olomouci Archivováno 8. 8. 2011 na Wayback Machine., Filmový festival Jeden svět 2009