Krasobruslení na Zimních olympijských hrách 1928

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krasobruslení
na Zimních olympijských hrách 1928
Figure skating pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní bruslařská unie
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště Badrutts-Park
Datum 14.února- 19.února 1928
Soutěže 3 (1 muži, 1 ženy, 1 smíšené)
Startující 51 (23 žen, 28 mužů)
Soutěže
jednotlivci muži ženy
sportovní dvojice smíšená

<< 1924 seznam medailistů 1932 >>

Na II. Zimních olympijských hrách se závodilo ve třech krasobruslařských disciplínách. Závodištěm pro tyto disciplíny byl zimní stadion Badrutts-Park. Závodilo se na ledové ploše o rozměrech 40 x 35 metrů a závodům mohlo přihlížet až 4.700 diváků. Rakousko získalo z krasobruslařských soutěží nejvíce medailí ze všech zemí, ale mezi těmito čtyřmi medailemi chyběla ta nejcennější medaile – zlatá.

Muži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž se skládala z povinných sestav a pětiminutové volné jízdy. Výkony závodníků posuzovalo sedm rozhodčích. Ze 17 závodníků byl jeden nucen závod vzdát kvůli nemoci.

Vítězství z Chamonix obhájil Švéd Gillis Grafström a byla to již jeho třetí zlatá olympijská medaile v řadě. Tentokrát se však jednalo o nejtěsnější vítězství a druhý Rakušan Wilhelm Böckl se cítil být poškozen nepřízní rozhodčích. Československý reprezentant Josef Slíva, který přijel přímo z Cortiny d'Ampezzo s titulem akademického mistra světa, skončil přes medailové ambice až na pátém místě.

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
jednotlivci Švédsko
Gillis Grafström
Rakousko
Willy Böckl
Belgie
Robert van Zeebroeck

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Závodnice musely v průběhu soutěže absolvovat povinné sestavy a čtyřminutovou volnou jízdu. Výkony závodnic posuzovalo sedm rozhodčích. Závodů se celkem zúčastnilo 20 závodnic. Sonja Heniová uchvátila rozhodčí svou interpretací Čajkovského baletu Labutí jezero a suverénně zvítězila. Tím získala svou první zlatou olympijskou medaili ze tří v řadě. Stříbrná medaile také putovala do Evropy díky Rakušance Fritzi Burgerové, ale další místa již obsadily Američanky a Kanaďanky.

Norka Sonja Henie se díky svým 15 letům a 315 dnům v době svého olympijského vítězství stala až do roku 1998 nejmladší vítězkou zimních olympijských her. Tehdy se stala nejmladší vítězkou také krasobruslařska, Američanka Tara Lipinská.

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
jednotlivci Norsko
Sonja Henie
Rakousko
Fritzi Burgerová
Spojené státy americké
Beatrix Loughranová

Sportovní dvojice[editovat | editovat zdroj]

Olympijská soutěž sportovních párů se skládal pouze z jedné části, volné jízdy. Výkony jednotlivých párů posuzovalo sedm rozhodčích. Závodů se zúčastnilo 13 párů, které měly štěstí na kvalitní led i pěkné počasí.

Vítězství si po velkém boji s druhým rakouským párem odvezli Francouzi Andrée Jolyová a Pierre Brunet. Čtvrté místo obsadila Američanka Beatrix Loughranová, která již měla bronz ze soutěže jednotlivkyň. Závodů se také zúčastnil československý pár Libuše Veselá a Vojtěch Veselý. Libuše Veselá se tak stala první ženou, která reprezentovala Československo na zimních olympijských hrách.

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
Sportovní dvojice Francie
Andrée Jolyová
Pierre Brunet
Rakousko
Lilly Scholzová
Otto Kaiser
Rakousko
Melitta Brunnerová
Ludwig Wrede

Přehled medailí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. - 3. Francie 1 0 0 1
1. - 3. Norsko 1 0 0 1
1. - 3. Švédsko 1 0 0 1
4. Rakousko 0 3 1 4
5. - 6. Belgie 0 0 1 1
5. - 6. Spojené státy americké 0 0 1 1
Celkem 3 3 3 9