Boby na Zimních olympijských hrách 1928

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boby
na Zimních olympijských hrách 1928
Bobsleigh pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní federace bobů a skeletonu
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště dráha Bobsleigh-Run
Datum 18. února 1928
Soutěže 1 muži
Startující ?? bobistů z ?? zemí
Soutěže
pětibob muži

<< 1924 seznam medailistů 1932 >>

Na II. Zimních olympijských hrách se závodilo, podobně jako před čtyřmi lety, v soutěži čtyřbobů. Závodištěm byla 1.570 metrů dlouhá dráha Bobsleigh-Run, která měla převýšení 120 metrů a 16 zatáček. Mezinárodní bobová federace FIBT se rozhodla zavést styl jízdy zvaný «ventre à terre», při kterém posádka leží na bobu směrem dopředu. Podobně jako roku 1924, i v St. Moritzu bylo povoleno absolvovat závody se čtyřčlennou nebo pětičlennou posádkou. Všechny posádky pak závody absolvovaly s maximálně možným počtem povolených závodníků. Již však následujícího roku byl styl «ventre à terre» kvůli bezpečnosti závodníků zakázán a navíc bylo nově nařízeno absolvovat závody s přilbou.

Posádky měly původně podle rozpisu absolvovat čtyři jízdy, ale díky oblevě a následným posunům v olympijském programu byly nakonec odjety pouze dvě jízdy. Prvá dvě místa obsadily posádky ze Spojených států a potvrdily tak své výborné tréninkové časy. Na třetím místě skončili bobisté Německa a získali tak pro svou zemi historicky první olympijskou medaili ze zimních her. Obě původně přihlášené posádky z Československa odřekly svoji účast na olympiádě a složily odstupné. První bob Rakouska při své druhé jízdě ztratil jednoho člena posádky a byl diskvalifikován. Z 25 původně přihlášených posádek jich tak bylo klasifikováno 22.

Americký bobista William Fiske se stal nejmladším mužským vítězem na zimních olympijských hrách se svým věkem 16 let a 260 dní. Tento primát mu vydržel až do roku 1992, kdy ho překonal finský skokan Toni Nieminen, který byl v době svého olympijského vítězství o jeden den mladší.

Člen posádky prvého bobu Spojených států, Jennison Heaton, získal ke stříbru z bobů i zlato ve skeletonu a stal se jedním z nejúspěšnějších sportovců těchto her.

Přehled medailí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. Spojené státy americké 1 1 - 2
2. Německo - - 1 1
Celkem 1 1 1 3

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
čtyřbob Spojené státy americké (USA)
William Fiske
Nion Tocker
Charles Mason
Clifford Gray
Richard Parke
Spojené státy americké (USA)
Jennison Heaton
David Granger
Lyman Hine
Tjomas Dow
Jay O'Brien
Německo (GER)
Hans Kilian
Valentin Krempl
Hans Hess
Sebastian Huber
Hans Nägle