Boby na Zimních olympijských hrách 1924

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boby
na Zimních olympijských hrách 1924
Bobsleigh pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní federace bobů a skeletonu
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště Les Pellerins
Datum 2.-3. února 1924
Soutěže 1 muži
Startující ?? bobistů z ?? zemí
Soutěže
čtyřbob muži

seznam medailistů 1928 >>

Na zimních olympijských hrách v Chamonix probíhala také soutěž čtyřsedadlových bobů. Podle tehdejších pravidel však bylo na výběru posádky, zda budou jízdy absolvovat v počtu čtyř nebo pěti závodníků. Závodilo se na přírodní dráze Les Pellerins. Tato dráha byla 1464,97 m dlouhá a obsahovala 16 zatáček. Výškový rozdíl mezi startem a cílem byl 156,29 m.

Na startu bylo 9 bobů a 39 závodníků. Původně bylo přihlášeno více posádek, ale během tréninků byly nuceny některé posádky díky haváriím odstoupit. Argentinští bobisté dokonce skončili po tréninku v nemocnici a nemohli se ani zúčastnit slavnostního nástupu. Stali se tak první obětí zimních olympijských her v jejich historii. Vedle nich po tréninku k vlastní soutěži nenastoupily ani posádky USA, Švédska a Lucemburska.

Kvalita závodů trpěla probíhající oblevou. První bob Švýcarska, řízený Charlesem Stoffelem a nazývaný Kismet, byl favoritem závodu. Při první jízdě však havaroval a odstoupil ze závodu. Podobně dopadly druhé boby Francie a Itálie. Eduard Scherrer (Švýcarsko II) se svým bobem zajel třikrát nejlepší čas. Scherrerův bob, který nazval Acrobate, byl výhodný svými extrémně širokými sanicemi a dosahoval rychlosti až 70,2 km/h. Soutěž byla zároveň prvním mistrovstvím světa v bobovém sportu.

Paul van den Broeck a Victor Verschueren (oba z prvního belgického bobu) se také zúčastnili hokejového turnaje. Henri Aldebert a Gerards André (oba z prvního francouzského bobu) byli také členy bronzového francouzského curlingového týmu.

Přehled medailí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1 Švýcarsko 1 - - 1
2 Velká Británie - 1 - 1
3 Belgie - - 1 1
Celkem 1 1 1 3

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
čtyřbob Švýcarsko (SUI)
Eduard Scherrer
Alfred Neveu
Alfred Schläppi
Heinrich Schläppi
Velká Británie (GBR)
Ralph Broome
Thomas Arnold
Alexander Richardson
Rodney Soher
Belgie (BEL)
Charles Mulder
René Mortiaux
Paul van den Broeck
Victor Verschueren
Henri Willems