Přeskočit na obsah

Curling na Zimních olympijských hrách 1924

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Curling
na Zimních olympijských hrách 1924
Základní údaje
PořadatelSvětová federace curlingu
Mezinárodní olympijský výbor
DějištěStade Olympique
Datum28.–30. ledna 1924
Soutěže1 muži
Soutěže
turnaj muži

seznam medailistů a medailistek 1932 >>

Soutěž v curlingu na olympiádě v Chamonix byla vypsána pouze pro muže. Jednalo se o první soutěž v curlingu v historii olympijských her.

V únoru roku 2006, několik dní před zahájením zimních olympijských her 2006, Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že curling v roce 1924 byl oficiálním sportem zimní olympiády a ne sportem ukázkovým, jak tvrdilo mnoho autorizovaných zdrojů (ačkoli MOV tak nikdy neučinil). Toto úřední potvrzení bylo vyvrcholením investigativní kampaně, kterou začaly glasgowské noviny The Herald ve jménu rodin osmi Skotů, kteří vyhráli prvé zlaté medaile v historii olympijského curlingu. Vítězný tým byl vybrán Royal Caledonian Curling Club, Perth, mateřským klubem curlingu.

Curling byl v době olympiády ve Francii málo známý a to bylo také jedním z důvodů, proč závody měly tak málo početnou diváckou obec. Ta byla ale nakonec tímto sportem nadšená, snad pro jeho podobnost s ve Francii tak populárním pétanquem.

Zvláštností soutěže bylo, že hráč za Velkou Británii, major D. J. Astley, hrál za Švédy, když v rozhodujícím zápase přemohli Francii. Záznamy MOV vypovídají, že Astley přijal jak stříbrnou medaili za švédský tým, tak zlatou za vítězný tým Velké Británie. Pokud tedy záznamy nelžou, pak je Astley jedinou osobou, která přijala zlatou a stříbrnou medaili v jednom olympijském závodě a jedna z mála osob, které vybojovaly medaile pro různé národy.

Soutěže v curlingu se účastnily pouze Francie, Velká Británie a Švédsko (2 týmy), ačkoli je jako přihlášený uveden i švýcarský tým, ve výsledkové listině je uveden jako „nezúčastnivší se“.

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

     Pořadatelská země (Francie)
Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. Velká Británie (GBR) 1 0 0 1
2. Švédsko (SWE) 0 1 0 1
3. Francie (FRA) 0 0 1 1
Celkem 1 1 1 3

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
turnaj muži Velká Británie (GBR)
John T. S. Robertson-Aikman (kapitán)
William K. Jackson (skip)
Robin Welsh
Thomas Murray
Náhradníci:
Laurence Jackson
John McLeod
William Brown
major D. G. Astley
Švédsko (SWE)
Tým I
Carl Wilhelm Petersén (skip)
Ture Ödlund
Victor E. Wetterström
Erik O. Severin
Náhradníci:
C. A. Kronlund
C. W. Petersen
Tým II
Johan Petter Åhlén (skip)
Carl-Axel F. Pettersson
Karl-Erik Wahlberg
D. G. Astley,
Francie (FRA)
F. Cournollet (kapitán a skip)
P. Canivet
A. Bénédic
Gérard André
Náhradníci:
H. Aldebert
R. Planque

Poznámka: R. Cousin z Velké Británie je v oficiální zprávě uveden jako „nezúčastnivší se“ a tak není známo, zdali obdržel medaili, protože je například známo, že podobný zápis má i skip William Jackson přestože se zápasu účastnil a obdržel i medaili.