Přeskočit na obsah

Běh na lyžích na Zimních olympijských hrách 1928

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běh na lyžích
na Zimních olympijských hrách 1928
Základní údaje
PořadatelMezinárodní lyžařská federace
Mezinárodní olympijský výbor
DějištěSvatý Mořic
Datum14. – 17. února 1928
Soutěže2 muži
Startující74 lyžařů z 15 zemí
Soutěže
18 km muži
50 km muži

<< 1924 seznam medailistů 1932 >>

V běhu na lyžích byly na pořadu 2. zimních olympijských her, podobně jako před čtyřmi lety v Chamonix, dva závody – mužský běh na 18 km a na 50 km. Závody byly také mistrovstvím světa, udělovaly se v nich tedy vždy dvě sady medailí – olympijské a za mistrovství světa.

Favority byli především skandinávští závodníci. Ti si také odvezli všechny medaile, i když se překvapivě nedostalo na Finy.

Běh na 18 km se stal kořistí norských běžců, kteří se rozhodli napravit svou reputaci po neúspěšném vystoupení na trati 50 km. Díky mrazivému počasí, na rozdíl od předchozích dnů, byl povrch trati zledovatělý a pořadatelé museli ještě hodinu před zahájením závodů některé nebezpečné úseky pozměnit. Běh byl zároveň i běžeckou částí pro závod sdružený. Závod vyhrál Nor Johan Grøttumsbråten, který si tak zároveň vytvořil vynikající výchozí pozici před skokanskou částí závodu sdruženého. Nakonec se stal se dvěma zlatými medailemi jedním ze dvou nejúspěšnějších sportovců těchto zimních her.

Běh na 50 km se konal za extrémních povětrnostních podmínek. V den startu byla v osm hodin ráno teplota 3 °C, která se v poledne změnila místy na 25 °C. Ten, kdo nedokázal vhodně namazat své lyže, měl pak v průběhu závodu velké problémy. Díky nim vzdala závod skoro třetina jeho účastníků. Všichni Norové promazali a tak se cesta ke stupňům vítězů otevřela švédským běžcům. Zvítězil Per-Erik Hedlund, který měl před svým krajanem a druhým závodníkem, Gustavem Jonssonem, v cíli náskok více než osm minut.

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

     Pořadatelská země (Švýcarsko)
Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. Norsko (NOR) 1 1 1 3
Švédsko (SWE) 1 1 1 3
Celkem 2 2 2 6

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlatá olympijská medaile Zlato Výkon Stříbrná olympijská medaile Stříbro Výkon Bronzová olympijská medaile Bronz Výkon
18 km  Johan Grøttumsbråten
Norsko (NOR)
1:37:01  Ole Hegge
Norsko (NOR)
1:39:01  Reidar Ødegaard
Norsko (NOR)
1:40:11
50 km  Per-Erik Hedlund
Švédsko (SWE)
4:52:03  Gustav Jonsson
Švédsko (SWE)
5:05:30  Volger Andersson
Švédsko (SWE)
5:05:46

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]