Královka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o rozhledně v Jizerských horách. Další významy jsou uvedeny na stránce Královka (rozcestník).
Královka
Rozhledna Královka (r. 2011)
Rozhledna Královka (r. 2011)
Základní informace
Konstrukce rozhlednykamenná
Kóta paty rozhledny859 m n. m.
Rok vzniku1907
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký kraj
OkresJablonec nad Nisou
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby23,5 m
Počet schodů102
Stavpřístupná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách stojící na hoře Nekras (859 m) v katastrálním území Janov nad Nisou, necelý kilometr vsv. od Bedřichova. Z rozhledny je za příznivého počasí překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj, Polsko, Německo a Ještěd.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907, celková výška je 23,5 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů a vede na ni 102 schodů. Nahradila původní, dřevěnou věž, které stála na vrcholku v letech 18881906. Vedle věže byla roku 1934 postavena horská chata s restaurací a ubytováním. V dalších letech bylo k hlavní budově přistavěno několik nevzhledných nádorů a celý areál včetně věže pod vedením různých nájemců začal brzy chátrat. V roce 2013 získala celý areál do vlastnictví společnost KISSES s.r.o., která započala jeho celkovou revitalizaci. Proběhla demolice nevyhovujících budov, započala rekonstrukce hlavní( původní) budovy , kde již vznikla nová , moderní samoobslužná restaurace s terasou,zvanáKrálovská restaurace. Samotná rozhledna se dočkala zcela nového kabátu,  byl opraven kamenný plášť věže, byla provedena instalace nového ochozu spojující tři strany, rekonstrukce střechy a demontáž a nové citlivější umístění antén. Dále pak bylo opraveno schodiště a vnitřní prostory. Zatím posledním počinem je otevření velkého dětského hřiště.

V budoucnu[kdy?] bude zrekonstruováno ubytování v hlavní budově a vystavěn zcela nový horský hotel. Revitalizace se však dočká i blízké okolí , na návštěvníky a turisty bude čekat venkovní amfiteátr, lesopark s volnočasovými prvky a další.[zdroj?]

Výlety[editovat | editovat zdroj]

Z Bedřichova se dá jít přes takzvaný Viklan až právě na Královku, tam se dá občerstvit v kiosku či právě v Královské restauraci, pak se dá jít zpátky do Bedřichova. Celá trasa měří asi 4,5 kilometru.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Z Bedřichova poblíž krajského města Liberec vede až k rozhledně s parkovištěm silnička. Nejbližší železniční stanice jsou 8 km daleko v Liberci či Jablonci. Po značených turistických cestách se lemující široké okolí, není těžké areál najít . Vedou tudy jak pěší trasy,tak trasy pro běžkaře i cyklotrasy, které jsou všeobecně známé jako jizerská magistrála.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech. Praha: Radioservis a.s., 2000. ISBN 80-86212-10-6. Kapitola Rozhledna na Královce, s. 58. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Radka Vojáčková: Královská Královka, Véčko 3/2014, str. 78-85

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický pohled z rozhledny Královka