Kováři v Litni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Areál bývalého učiliště v Litni

Kováři v Litni je celostátní setkání amatérských a profesionálních uměleckých řemeslníků pracujících s kovem v profesích kovář, podkovář, dráteník, klempíř, šperkař, pregléř a dalších. Setkání je pořádáno od roku 2014.

Zaměření akce a tradice[editovat | editovat zdroj]

Cílem setkání je umožnit uměleckým řemeslníkům vícedenní setkání a zároveň touto formou popularizovat tradiční česká řemesla. [1] Projekt Kováři v Litni navazuje na tematicky shodnou akci Svinařské řetězení,[2] která po 10 let (do roku 2013) pořádalo Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s časopisem Kovárna pro radost na zámku v obci Svinaře na Berounsku. Toto setkání si získalo mezi kováři i v místní veřejnosti dobré jméno. [3]11. ročník Svinařského řetězení se nemohl uskutečnit z důvodu rekonstrukce zámku.[4] Organizátoři tradičního kovářského a podkovářského setkání proto zajistili pokračování akce ve stejném regionu. Z důvodu ochranné známky k názvu Svinařské řetězení byl zvolen název Kováři v Litni. Autoři videoreportáže z průběhu ročníku 2014 setkání Kováři v Litni definují jako volné pokračování tradice setkání mladých kovářů se staršími kolegy, které zapustilo kořeny ve Středočeském kraji, spojené se setkáním příznivců časopisu Kovárna pro radost a na jeho podporu.[5] setkání Kováři v Litni se tak od prvního ročníku stalo akcí, o které projevují zájem profesionální i amatérští kováři a jejich profesní korporace, zejména Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů – podkovářů Čech, Moravy a Slezska [6]

Pořadatelé[editovat | editovat zdroj]

Zd. Slavata (Kovárny pro radost) Jan Havelka (Atelier Svatopluk).

Pořadatelem akce je Atelier Svatopluk,o.p.s. a její zakladatel Městys Liteň. Odbornou garanci zajišťuje časopis Kovárna pro radost,[7] jehož redaktor a vydavatel Zdeněk Slavata provozuje stejnojmennou kovárnu ve středočeské obci Kytín.[8] Mediálním partnerem setkání kovářů jsou Podbrdské noviny: Jejich redakce sídlí v Hořovicích stejně jako další spolupořádající organizace DOMEČEK HOŘOVICE, středisko volného času, odloučené pracoviště Liteň, [9] který zajišťuje doprovodné akce pro rodiny a děti po oba dny setkání. Sbor dobrovolných hasičů Liteň,[10] se podílí na logistice akce a požární asistenci. Spolupráce pořadatelů na akci Kováři v Litni navazuje na jejich spolupráci při dalších kulturních a sportovních akcích v Litni Zimní běh Litní

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Návštěvníci Kovářů v Litni 2014.

Akce se koná v městysu Liteň,[11] který leží v okrese Beroun. Místem setkání je Areál Liteň na severním okraji Litně. Od 50. let na zámku v Litni působila Učňovská škola zemědělská v Litni – obor kovářpodkovář, pro kterou zde byla jako první postavena budova označovaná jako Stará škola. Právním nástupcem původní kovářské školy se později stalo Odborné učiliště v Litni. V 70. letech byly pro toto učiliště postaveny budovy školy, internátu a dvě dílny praktického výcviku, z toho jedna pro práci s kovem. Vznikl rozsáhlý uzavřený areál na severním okraji Litně vklíněný mezi zámecký park, bývalý hospodářský dvůr zámku a zahradu mateřské školy. Podle usnesení zastupitelstva Středočeského kraje č. 51-13/2010/ZK z 1.12.2010 bylo sloučeno Odborné učiliště Liteň se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Beroun – Hlinky jako jedinou nástupnickou organizací k 1.9.2011 a tím Odborné učiliště Liteň zaniklo.[12]Areál byl po zrušení středního odborného učiliště převeden Středočeským krajem na Městys Liteň, který jej využívá jako centrum obecně prospěšných služeb. Městys Liteň k zajištění provozu areálu založil obecně prospěšnou společnost Atelier Svatopluk, o.p.s.. Od roku 2012 jsou v areálu pořádány mj. vícedenní sportovní, kulturní a společenské programy místního i nadregionálního významu Zimní běh Litní a LiteňFEst. Areál Liteň též prezentuje turistům a návštěvníkům Litně Naučná stezka Liteň na zastavení zelené stezky A 7.[13]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Studenti Střední školy umělecké a řemeslné v Praze 5 se svými mistry.

Prvního ročníku setkání se účastnilo 50 tvůrců, především uměleckých kovářů. Zastoupeni jsou profesionální umělečtí řemeslníci i amatéři. Setkání se účastní i firmy zaměřené na uměleckou klempířskou a zámečnickou výrobu, zejména ozdobné klempířské prvky střech pro památkové objekty. O akce mají zájem studenti středních odborných škol v oboru kovář, pro které znamená jednu z prvních možností předvést své dovednosti na veřejnosti. Kovářské střední odborné školství zastupuje Střední škola umělecká a řemeslná v Praze 5Zlíchově, [14] , která, provozuje v areálu celoročně externí pracoviště odborného výcviku pro své studenty a Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hradci Králové. [15] Studenti středních odborných škol jsou na akci doprovázeni svými mistry odborného výcviku, protože účast na akci je součástí školních vzdělávacích programů. Účastí studentů oboru umělecký kovář a umělecký kovář a zámečník naplňuje záměr organizátorů dát setkání mezigenerační charakter. Prvního ročníku setkání Kováři v Litni se zúčastnilo 490 platících diváků.

Program[editovat | editovat zdroj]

Účastníci Kovářů v Litni 2014.

Akce je koncipována jako dvoudenní setkání, uskutečňované v prvním červnovém víkendu každého roku. V budovách bývalého středního odborného učiliště je instalována výstava z tvorby zúčastněných uměleckých řemeslníků. Na ploše areálu si účastníci instalují pod širým nebem svůj stánek, ve kterém prezentují a nabízejí své výrobky. Kováři na mobilních výhních a kovadlinách předvádějí tradiční postupy kovářského řemesla a svou řemeslnickou dovednost. Pro případ deštivého počasí jsou pro kováře i diváky zajištěny stany. Pro předvádění kovářského řemesla je využita i původní dílna praktického výcviku středního odborného učiliště situovaná vedle brány do areálu. V této dílně je k dispozici původní vybavení kovářské, klempířské a zámečnické dílny.

Doprovodné programy[editovat | editovat zdroj]

Setkání kovářů v Litni je koncipováno jako dvoudenní program vhodný pro zájemce o obor kovářství i jako nabídka rodinného výletu nebo vycházky. Pro návštěvníky setkání Kováři v Litni jsou v obou dnech připraveny doprovodné programy žánrově odpovídající zaměření akce. Při prvním ročníku bylo uspořádáno vystoupení šermířského sdružení Viridis Milites z Tetína na Berounsku [16] koncert skupiny Třehusk[17] s písněmi z doby Rakouska-Uherska[18] a večerní koncert skupiny Viklan s irským a skotským repertoárem. [19] Zapojení účinkujících z Berounska vytváří ze setkání Kováři v Litni zajímavou prezentaci kulturního a společenského dění Berounska.

Pro účastníky je zajištěno občerstvení. Stánek s občerstvením zjišťuje Atelier Svatopluk, o.p.s. a Jídelna Kosová, která nabízí tradiční české pekařské a cukrářské výrobky. Pro malé děti jsou připraveny speciální programy, takže setkání Kovářů v Litni je vhodným programem pro rodiny s dětmi.[20] Setkání Kováři v Litni tematicky navazuje na původní zaměření školy, pro kterou byl Areál Liteň postaven. Proto je jedním z cílů organizátorů spojit setkání kovářů jej se setkáním učitelů a vychovatelů učiliště a jeho absolventů. V průběhu I. ročníku se studenti SŠUAŘ Praha 5 připravili 4 prezentace na národní workshop studentů středních škol StreTech (Středoškolská technika) 2014 [21] a jejich práce byly publikovány ve sborníku workshopu. [22]

Publicita[editovat | editovat zdroj]

Fotograf J. Maňák a Zd. Slavata v Kovárně pro radost.

Organizátoři setkání Kováři v Litni spolupracují na publicitě setkání Kováři v Litni s novinami a časopisy vydávanými v okrese Beroun: Berounský deník, Podbrdské noviny, [23] Naše noviny,[24] které zveřejňují pozvánku na akci a reportáže o její přípravě a informace o průběhu akce. Na mediální přípravě spolupracují se specializovanými servery zaměřenými na kovářství a umělecká řemesla. Spolu se spolupracujícími organizacemi zajišťuje Atelier Svatopluk, o.p.s. vlastní reportáže, fotoreportáže a prezentace.[25] Spoluorganizátor setkání kovářů v Litni Atelier Svatopluk, o.p.s. vytvořil s podporou Úřadu práce ČR, krajská pobočka pro Středočeský kraj v Příbrami, kontaktní pracoviště v Berouně chráněné pracovní místo fotograf. Na této pozici je od roku 2013 zařazen RNDr. Jan Maňák. Podílí se na zpracování fotografické dokumentace a prezentací akce Kováři v Litni a navazujících programů, zejména na přípravě setkání v roce 2015 a 2016. Cílem organizátorů je systematická celoroční komunikace s kovářskou komunitou i zájemci o tradiční umělecká řemesla. Pro další ročníky organizátoři plánují kontaktování absolventů Učňovské školy zemědělské, obor kovář – podkovář a mapování jejich životních osudů, profesní dráhy a kovářské tvorby. V prezentaci akce je akcentována skutečnost, že Kováři v Litni se konají na jednom ze zastavení nové Naučné stezky Liteň a že návštěva tohoto programu může být spojena s výletem do okolí městyse Liteń.

Galerie kovářů v Litni 2014[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ŠIMKOVÁ, Romana. Amatérští kováři se sjeli do Litně. Berounský deník [online]. 8.6.2014 [cit. 2014-12-03]. Roč. 2014. Dostupné online. (česky) 
 2. KOČOVÁ, Radka. Víkendové Svinařské řetězení zpestří jarmark i koncert. Berounský deník [online]. 2011-05-30 [cit. 2014-12-03]. Roč. 2013. Dostupné online. (česky) 
 3. SLAVATA, Zdeněk. Pozvání na Svinařské řetězení [online]. Kytín: Kovárna pro radost [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (čeština) 
 4. Svinařské řetězení zrušeno [online]. Svinaře: Zámek Svinaře [cit. 2014-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-19. (česky) 
 5. Kováři v Litni 2014 [online]. Kytín: sokolkytin, 21.6.2014 [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. 
 6. Kalendář kovářských akcí 2014 [online]. Brno: Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 7. SLAVATA, Zdeněk. Kovárna pro radost [online]. Kytín: Zdeněk Slavata [cit. 2014-12-03]. [kovarnaproradost.cz Dostupné online]. (česky) 
 8. Kytín [online]. Kytín: Obec Kytín [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 9. DOMEČEK HOŘOVICE, středisko volného času, odloučené pracoviště Liteň [online]. DOMEČEK HOŘOVICE, středisko volného času, odloučené pracoviště Liteň, 2014 [cit. 2014-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-02. (česky) 
 10. Sbor dobrovolných hasičů Liteň [online]. Sbor dobrovolných hasičů Liteň, 2014 [cit. 2014-12-02]. Dostupné online. (česky) 
 11. Liteň [online]. Liteň: Městys Liteň [cit. 2014-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-14. (česky) 
 12. Historie školy [online]. Beroun: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Beroun - Hlinky [cit. 2014-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-19. (česky) 
 13. Učiliště A 7 [online]. Ořech: Karlštejnsko [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 14. Střední škola umělecká a řemeslná v Praze 5 - Zlíchově [online]. Praha: Střední škola umělecká a řemeslná v Praze 5 - Zlíchově [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 15. Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hradci Králové [online]. Praha: Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hradci Králové [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 16. Viridis Milites [online]. Praha: Viridis Milites [cit. 2015-01-25]. Dostupné online. (česky) 
 17. Třehusk - Poberounská hudební skupina [online]. Beroun: Třehusk - Poberounská hudební skupina [cit. 2015-01-25]. Dostupné online. (česky) 
 18. HUSPEK, Zdeněk. Třehusk - poberounská kapela [online]. Beroun: Zdeněk Huspek, 2012-08-18, rev. 2012-08-18 [cit. 2015-01-25]. Dostupné online. (česky) 
 19. Kováři v Litni 2014 [online]. Praha: http://bandzone.cz [cit. 2014-12-03]. Dostupné online. (česky) 
 20. HAVELKA, Jan. V LITNI SE SETKALI KOVÁŘI A UMĚLEČTÍ ŘEMESLNÍCI. Naše noviny [online]. 2014-06-28 [cit. 2014-12-03]. Roč. 2014. Dostupné online. (česky) 
 21. VÍTEK, Karel. StreTech [online]. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, 2014-06-11 [cit. 2015-01-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-11. (česky) 
 22. VÍTEK, Karel. StreTech 2014 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT v Praze 11. června 2014. Sborník [online]. Příprava vydání Radek Šulc, Ctirad Novotný, František Tatíček, Karel Doubrava, Tomáš Mareš, Michal Fürbacher, Miroslav Španiel, Jiří Kuželka, Zdeněk Padovec. první. vyd. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, 2014-06-11 [cit. 2015-01-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-11. ISBN 978-80-01-05520-5. (česky) 
 23. Kováři se sjedou do Litně. Podbrdské noviny [online]. 2014-05-25 [cit. 2014-12-03]. Roč. 21, s. 1. (česky) 
 24. SLAVATA, Zdeněk. V AREÁLU BÝVALÉHO UČILIŠTĚ BUDOU K VIDĚNÍ TAKÉ PODKOVÁŘI, DRÁTENÍCI, NOŽÍŘI ČI PREGLÉŘI. Naše noviny [online]. 2014-06-09 [cit. 2014-12-03]. Roč. 2014. Dostupné online. (česky) 
 25. Výlet za „Kováři v Litni“ 6. - 7. 6. 2015. fototuristika.cz [online]. 24. 9. 2014 [cit. 2014-11-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]