Kostel svatého Mikuláše (Hajnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecHajnice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
VikariátTrutnov
FarnostHajnice
Zasvěcenísvatý Mikuláš
Datum posvěcení26. srpna 1764
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba7. října 19541827
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky27399/6-3513 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Mikuláše je římskokatolický farní kostel v Hajnicích. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl budován v letech 1754-1827. V původní vsi Brusnice, která je součástí dnešní Hajnice, stála kaple v roce 1260. Původní kapli nahradil kostel, který byl zřejmě dřevěný. V blízkosti kostela byla vybudována štíhlá zděná gotická věž s bedněným patrem, která sloužila jako zvonice, hláska a v době nebezpečí jako útočiště. V roce 1736 získala Brusnice svého kaplana, postavení samostatné farnosti získala v roce 1751. Za prvního kněze Gregora Klugara, původně zámeckého kaplana v Náchodě a ceremoniáře královéhradeckého biskupství byl položen základní kámen kostela, který se nachází na evangelní straně mezi hlavním oltářem a oltářem s ostatky mučedníků Severina a Clementise. Gregor Klugar zemřel 2. dubna 1764 a byl pohřben poblíž hlavního oltáře. Kostel byl vysvěcen v neděli 26. srpna 1764, kdy byla zaklenuta a dána k užívání část nad hlavním oltářem. Hrubá stavba byla dokončena teprve v roce 1789 a část interiéru roku 1810, kdy musela být také znovu zbudována kruchta. Vnější omítky byly dokončeny v roce 1827. Rekonstrukce kostela byly provedeny v letech 1930 a 1998.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Orientovaný barokní kostel se samostatně stojící gotickou zvonicí s bedněným patrem. Stavba pochází z okruhu architekta F. M. Kaňky.

Budova je jednolodní o vnitřních rozměrech 16 x 25 metrů, má valenou klenbu s výsečemi a je podepřena čtveřicí korintských sloupů se závitnicemi. Presbytář je pětiboký o hloubce 8 metrů, chór o hloubce 4 metry, presbytář a chór jsou užší, mezi nimi a lodí je konkávní přechod. Nároží jsou zaoblená. K presbytáři je přimknuta sakristie obdélného půdorysu se samostatným vstupem. Triumfální oblouk je půlkruhový konkávní s volutovými pilastry a ve vrcholu s vymalovaným čtyřlístkovým medailonem Krista dobrého pastýře. Kněžiště má polygonální půdorys, apsidu pro hlavní oltář, je zaklenuto příčně valenou klenbou s výmalbou Boží Trojice ve vrcholu klenby. Ornamentální výmalba je ze začátku 20. století. Venkovní omítka budovy je hladká s ozdobnými lizénovými rámy.

Původně míval kostel tři vchody – hlavní stávající západní a boční vchody k severu a jihu. Ke hlavnímu severnímu vchodu byla později přistavěna další část vytvářející závětří. K severnímu vchodu byla později přistavěna Lurdská kaplička a přestal se používat.

Prostor kostela je prosvětlen patnácti okny, v lodi v horní řadě kulatými a ve spodní řadě kasulovými, obojí s kamenným ostěním. Presbytář má okna půlkruhová, prokrajovaná s kruhovou nadstavbou, s kamenným ostěním s volutou. Zasklení oken je čiré, několik barevných tabulek vytváří v jejich středu kříž a ve vrcholu hvězdici.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář a kazatelna jsou barokní. Ve vrcholu oltáře je zavěšen obraz patrona kostela sv. Mikuláše rozdávajícího chléb.

Věž[editovat | editovat zdroj]

Čtyřhranná gotická věž obranného charakteru pochází z přelomu 15. a 16. století.

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

U příchodu ke kostela se nachází barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1750 ze sochařské huti navazující na J.F.Pacáka. Kostel je ze tří stran obklopen hřbitovem.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Bohoslužby se konají první a třetí neděli v měsíci ve 13.00.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-11-22]. Identifikátor záznamu 138639 : Kostel sv. Mikuláše. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]