Korarchaeota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKorarchaeota
alternativní popis obrázku chybí
Obsidian pool v Yellowstone National Park - kultura mikroorganismů, včetně některých korarcheí (SEM)
Vědecká klasifikace
Doménaarchea (Archaea)
KmenKorarchaeota
Synonyma
  • Xenarchaea
  • Xenarchaeota
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korarchaeota je navrhovaný kmen v rámci domény archea. Jeho existence je založena pouze na sekvenaci DNA ze vzorků vody v okolí horkých vřídel (např. v okolí Yellowstone National Park).[1] Právě sekvenace genu pro 16S rRNA (malou ribozomální podjednotku) ukazuje, že korarchaeota jsou nezávislou evoluční větví, ačkoliv se také spekuluje, že u nich proběhla jen rychlá evoluce tohoto genu a výsledky jsou tím zkreslené. Sekvenace DNA korarchea z druhu Candidatus Korarchaeum cryptofilum ukazuje, že korarchaeota jsou velmi starou skupinou v rámci archeí, která je možná příbuzná kmeni crenarchaeota, ačkoliv některé znaky ukazují na příbuznost s euryarchaeota.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Korarchaeota na anglické Wikipedii.

  1. Barns SM, Delwiche CF, Palmer JD, Pace NR. Perspectives on archaeal diversity, thermophily and monophyly from environmental rRNA sequences. Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A.. 1996, roč. 93, čís. 17, s. 9188–93. Dostupné online. DOI 10.1073/pnas.93.17.9188. PMID 8799176. 
  2. Elkins JG, Podar M, Graham DE, Makarova KS, Wolf Y, Randau L, Hedlund BP, Brochier-Armanet C, Kunin V, Anderson I, Lapidus A, Goltsman E, Barry K, Koonin EV, Hugenholtz P, Kyrpides N, Wanner G, Richardson P, Keller M, Stetter KO. A korarchaeal genome reveals insights into the evolution of the Archaea. Proc Natl Acad Sci. July 2008, roč. 105, čís. 1, s. 8805–6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]