Konstantin Dmitrijevič Ušinskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Konstantin Dmitrijevič Ušinskij
Konstantin Dmitrievich Ushinskii.jpg
Narození 19. února 1823
Tula
Úmrtí 22. prosince 1870 (ve věku 47 let)
Oděsa
Alma mater Lomonosovova univerzita
Podpis Ushinsky's signature.jpeg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Dmitrijevič Ušinskij, rusky Константин Дмитриевич Ушинский, (2. března 1824 Tula3. ledna 1871 Oděsa) byl ruský učitel a pedagogický teoretik ukrajinského původu. Je považován za zakladatele ruské pedagogiky a ruské národní školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Konstantin Dmitrijevič Ušinskij vystudoval práva v Moskvě. Pedagogickými otázkami se začal zabývat jako profesor Děmidovského lycea v Jaroslavli. Během působení na tomto ústavu též napsal svou první významnou knihu, kterou pojmenoval O kamerálním vzdělání. Pro politickou nespolehlivost byl Ušinskij propuštěn a pět let pracoval jako úředník v petrohradkém departmentu.

Jako učitel byl znovu zaměstnán v roce 1854 v Gatčinu, kde se stal na nějaký čas i ředitelem. V roce 1859 se stal inspektorem v petrohradském Smolném ústavu pro výchovu dívek a redaktorem pedagogického časopisu. Od tohoto roku také rozvíjí svou literární činnost. Pro své názory a výchovné metody se dostal do sporu s ředitelem ústavu i jinými vysoce postavenými činiteli a byl i na čas nucen opustit Rusko. Během svých zahraničních cest se hlouběji seznámil s myšlenkami západoevropských pedagogů, které jej v mnohém inspirovali.

Myšlenky a dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve svých pedagogických článcích (př. odborný článek Rodné slovo) a knihách kladl Ušinskij před výuku cizích jazyků na první místo výuku jazyka mateřského a zastával též názor, že by výchova měla mít národní ráz. Cílem výchovy byl pro něj člověk, který žije pro zájmy společnosti, je mravný a miluje svou práci. Byl zastáncem názoru, že vztah učitele k dítěti by měl být humánním. Ve své dvoudílné pedagogicko-psychologické knize Člověk jako předmět výchovy se Ušinskij snažil zjistit zákonitosti rozvoje lidské osobnosti a z nich odvozovat cíle a metody výchovy. Jako jeden z prvních pedagogů v Rusku se zabýval předškolní výchovou. Za svůj život napsal mnoho učebnic, které byly používány ještě řadu let po jeho smrti. Např. Dětský svět, čítanka pro nejmenší děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Jůva, V. (sen. & jun.): Stručné dějiny pedagogiky PAIDO-edice pedagogické literatury, 2002, 80-85931-43-5
  • Štverák, V. Stručné dějiny pedagogiky, SPN, Praha, 1983

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]