Kongregace misionářů synů Neposkvrněného srdce blahoslavené Panny Marie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Antonio María Claret y Clarà

Kongregace misionářů synů Neposkvrněného srdce blahoslavené Panny Marie (latinsky Congregatio Missionariorum Filiorum Immaculati Cordis Beatae Mariae Virginis), obvykle označovaní podle svého zakladatele krátce jako klaretiáni, je kongregace založená svatým Antonínem María Klaretem v roce 1849 a potvrzená papežem v roce 1865. Sídlí v Římě a v jejím čele je generální představený (od roku 2003 je jím Josep Maria Abella Batlle). V současnosti mají asi 3 000 členů (z toho asi 2 000 jsou kněží) přibližně ve třiceti provinciích, z nichž čtyři jsou ve Španělsku, a působí asi v šedesáti zemích. Členové kongregace užívají za svým jménem označení CMF (z latinského Congregatio Missionariorum Filiorum).

Seznam generálních představených kongregace[editovat | editovat zdroj]

Klaretiáni v České republice[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1994 působí klaretiáni také v České republice; s výjimkou prvních let působení se jedná výlučně o členy polské řádové provincie. Kromě pražského domu (v Krči a později v Lysolajích) byli také v Sokolově (v letech 1998-2010), kde zajišťovali duchovní správu. Od roku 2005 vykonávají duchovní správu také v pražské farnosti u kostela sv. Matěje, která jim byla následně smluvně svěřena na období let 20062016. V roce 2005 se z Lysolaj přestěhovali na svěřenou faru v Dejvicích a svůj dosavadní dům pronajímají.

Od ledna 2017 již nevykonávají duchovní správu v pražské farnosti u kostela sv. Matěje, kde nyní působí diecézní kněz RNDr. Matúš Kocian.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]