Antonín Maria Claret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Antonín Maria Claret
Sv. Antonín Maria Claret
Sv. Antonín Maria Claret
Arcibiskup
Datum narození23. prosince 1807
Místo narozeníŠpanělsko Sallent
Datum úmrtí24. října 1870
Místo úmrtíFrancie Fontfroide
Svátek24. října
Blahořečen25. února 1934
Svatořečen7. května 1950
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributybiskupská klerika, berla, kniha
Patronemobchodníků z textilem, tkalců, katolického tisku, Klaretiánů

Svatý Antonín Maria Claret (psáno také jako Klaret) (španělsky Antonio María Claret y Clarà) (23. prosince 1807, Sallent24. října 1870, Fontfroide) byl španělský katolický kněz a zakladatel misijního řádu synů Neposkvrněného srdce blahoslavené Panny Marie (zvaných klaretini), arcibiskup v Santiagu de Cuba.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z početné rodiny (byl pátý z deseti dětí). Původně pracoval jako tkadlec, později odešel do Barcelony. Zde vstoupil v roce 1829 do semináře a v roce 1835 byl vysvěcen na kněze. Poté působil jako kněz v rodném Katalánsku. Roku 1839 vstoupil v Římě do noviciátu jezuitů, ale kvůli zdravotnímu stavu nemohl ve formaci pokračovat. Vrátil se do Španělska, působil zde jako lidový kazatel a misionář.

V roce 1849 založil misionářskou kongregaci klaretinů, o rok později byl jmenován arcibiskupem v Santiagu na Kubě, kde předtím 14 let neměli biskupa. Začal zde pořádat exercicie pro kněze a lidové misie. Snažil se o rozvoj věřících v oblasti duchovní, mravní i sociální. Několikrát byl kvůli tomu na něj spáchán atentát. V roce 1857 se musel vrátit do vlasti, stal se duchovním rádcem a zpovědníkem královny Isabely II. Tu také v roce 1868 doprovázel do vyhnanství. Zúčastnil se Prvního vatikánského koncilu. Zde onemocněl a po návratu zemřel v cisterciáckém opatství ve Fontfroide v jižní Francii.

Blahořečen byl 25. února 1934, Piem XI. a svatořečen 7. května 1950 Piem XII.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]