Kohútka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kohútka
Pod Kohútkou - panoramio.jpg
Vrchol912,9 m
Poloha
StátSlovensko a Česko
Souřadnice
Kohútka
Kohútka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohútka (912,9 m n. m.[1] ) je vrchol Javorníků, situovaný na Slovensko - české hranici. [2] Vrcholové oblasti zejména na moravské straně zabírá rekreační a lyžařské středisko s více chatami.

Polohopis[editovat | editovat zdroj]

Vrchol se nachází v severozápadní části pohoří, na severním okraji geomorfologického podcelku Vysoké Javorníky. [3] Slovenská část na jižním úpatí náleží k obci Lazy pod Makytou v okrese Púchov, severní svahy spadají do katastru Nového Hrozenkova v okrese Vsetín. Přímo pod vrchol vedou přístupové cesty tak ze slovenské (přes Lazy pod Makytou) i moravské strany (přes Nový Hrozenkov). Jižní svahy odvodňují přítoky Bielej vody, severní svahy odvodňuje potok Vranča, ústící do Vsetínské Bečvy. [2]

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Horský masiv leží v Chráněné krajinné oblasti Kysuce. [2]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Vrcholová část Kohútky s rekreační oblastí patří mezi turisticky nejatraktivnější lokality regionu. Lyžařské středisko a množství ubytovacích kapacit s nabídkou volnočasových a sportovních aktivit sem lákají návštěvníky během celého roku. Přístupnost autem zjednodušuje přístup do střediska tak slovenským, tak českým návštěvníkům a turistům.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Nejjednodušší přístup vede asfaltovou cestou přes osadu Čertov, místní část Lazov pod Makytou, resp. z moravské strany přes Nový Hrozenkov. Vrcholem vede červená turistická značka červeně značená Javornická magistrála ( Makyta - Kohútka - Velký Javorník ), na kterou se v blízkém okolí připojují:

Kromě vyznavače pěší turistiky oblast vyhledávají i cykloturisté a v zimním období vede hřebenem pohoří vyhledávaná běžkařská stopa, která rozšiřuje možnosti lyžařského střediska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kohútka na slovenské Wikipedii.

  1. Podrobný autoatlas – Slovenská republika 1 : 100 000. Harmanec: VKÚ, a. s., 2008. ISBN 978-80-8042-509-8, s. 10
  2. a b c d mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online. 
  3. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]