Košetice (starý zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starý košetický zámek
Starý košetický zámek
Starý košetický zámek
Základní informace
Sloh secesní
Výstavba 1596 (tvrz)
Přestavba 1667, po r. 1725 (zámek), 60. léta 19. století, po r. 1910
Stavebník Mikuláš Beřkovský ze Šebířova
Další majitelé Beřkovští ze Šebířova, Parisové z Lodronu, Věžníkové z Věžník, Böhmové, Stanglerové
Současný majitel soukromý majitel
Poloha
Adresa Košetice 1, Košetice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Košetice (starý zámek)
Košetice (starý zámek)
Košetice (starý zámek), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 45018/3-3087 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý košetický zámek stojí na okraji obce Košetice v okrese Pelhřimov, naproti novému zámku. Nedaleko nich stojí kostel sv. Jana Křtitele. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Košeticích pochází z roku 1352. V roce 1596 se košetický statek osamostatnil. Jako majitel je uváděn Mikuláš Beřkovský ze Šebířova, jenž na místě dnešního starého zámku vystavěl renesanční tvrz, v obci již třetí. V roce 1667 přešel do majetku Karla Parise z Lodronu, jenž ji rozšířil. Od druhé poloviny 17. století docházelo k rychlému střídání majitelů, dokud tvrz v roce 1725 neodkoupil Josef Jaroslav Věžník. Ten ji nechal přestavět na barokní zámek. Po jeho smrti v roce 1740 docházelo opět k rychlému střídání vlastníků. Roku 1787 panství zakoupil Antonín Mořic z Böhmu, který jej nechal o tři roky později opravit. Böhmové jej v roce 1848 prodali Josefu Stanglerovi, který v 60. letech 19. století provedl rozsáhlé úpravy okolí zámku, při nichž zrušil i park. Roku 1910 jej zakoupil politik Karel Prášek a přestavěl jej v duchu secese do současné podoby. V roce 1949 přešel do vlastnictví státu a byl přestavěn pro potřeby školy. V současné době jako nevyužívaný chátrá.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Zámek je pro turisty dostupný po modré turistické značce od Košetické obory, která dále pokračuje směrem na Křelovice. Od centra města pak přichází zeleně značená turistická stezka pokračující okolo nového zámku směrem na Krasolesí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-20]. Identifikátor záznamu 157429 : Zámek Starý. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]