Klinker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Klinkerová obšívka.

Klinker (česky slínek) je německý výraz pro cihlu, která je vypalována při tak vysokých teplotách, že póry vypalovaného materiálu jsou uzavřeny počínajícím slinovacím procesem. Klinkery (slínky) minimálně absorbují vodu a jsou velmi odolné.

Z tohoto slova vychází pojmenování stavebního stylu klinkerový expresionismus, jehož představitelem byl například německý architekt Fritz Höger.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

  • Torfbrandklinker - tento druh má zvláštní nalezelenalé tóny, které získává při vypalování rašelinou. Z tohoto druhu klinkeru je postaven například Chilehaus v Hamburku.
  • Greppiner Klinker - tvrdá nažloutlá pálená cihla, která získává díky vypalování při výrazně vyšších teplotách zcela neprostupný povrch. Takové cihly se v 19. století používaly především na železniční budovy (např. hlavní nádraží v Hannoveru).
  • Münsterländer Kohlebrand - je charakteristický cihlovými tóny se zřetelnými stopami po vypalování. Pro výrobu se používá regionálně těžená hlína z okolí Münsteru v Porýní-Westfálsku (tzv. Münsterland) a pravé ruhrské uhlí. Tento druh klinkeru je typický pro průmyslové budovy z přelomu 19. a 20. století (např. budova důlního závodu Zollern v Dortmundu).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Klinker na německé Wikipedii.