Kim Jo-čong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kim Jo-čong je korejské jméno, v němž Kim je příjmení.
Kim Jo-čong
Narození26. září 1987 (36 let)
Pchjongjang
Alma materKim Ir-senova univerzita
Vojenská univerzita Kim Ir-Sena
Povolánípolitička
Politická stranaKorejská strana práce
Nábož. vyznáníateismus
ChoťChoe Song[1]
Dětichild, name unknown[2]
child, name unknown
RodičeKim Čong-il a Ko Jong-hui
RodKimové
PříbuzníKim Sol-song, Kim Čong-čchol, Kim Čong-nam a Kim Čong-un (sourozenci)
FunkceDirector of the Propaganda and Agitation Department of the Workers’ Party of Korea (od 2015)
PodpisKim Jo-čong – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kim Jo-čong (* nejčastěji udáváno 26. září 1988; spekulace také o 26. září 1987 nebo 26. září 1989 Pchjongjang)[3] je vysoká funkcionářka Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a nejmladší dcera předcházejícího vůdce Kim Čong-ila.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kim Jo-čong se narodila jako dcera Kim Čong-ila a jeho partnerky Ko Jong-hui, byla vychovávána se svými staršími bratry Kim Čong-unem a Kim Čong-čulem. Na jaře 1996 odešla společně se svými bratry studovat do Švýcarska. Zde měla ještě vyšší stupeň osobní ochrany než Kim Čong-un.[4] Až do prosince 2000 navštěvovala pod pseudonymem Kim Yo’ng-sun základní školu v Bernu poblíž university, kde studoval Kim Čong-un. Po návratu pravděpodobně navštěvovala vojenskou akademii v Pchjongjangu.[3] Její obor studia na vysoké škole se týkal informační technologie.[4]

Poprvé se objevila na fotografiích ze 3. konference Korejské strany práce v roce 2010. 9. března 2014 byla oficiálně zmíněna, když při parlamentních volbách doprovázela svého bratra Kim Čong-una do volební místnosti. Podle organizace severokorejských uprchlíků North Korea Intellectual Solidarity (NKIS) zastupovala Kim Čong-una po dobu jeho nemoci od září do října 2014.[5]

V roce 2016 se stala členkou politbyra Strany práce. V KLDR řídí propagandu a agitaci. Svému vládnoucímu bratrovi plánuje cesty i veřejná vystoupení a píše za něj dokonce i projevy. Kim Čong-una doprovázela na všech jeho zásadních diplomatických jednáních, včetně jeho schůze s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Roku 2018 se rovněž účastnila reprezentace KLDR na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Na jaře roku 2020, poté, co se v médiích vyrojily spekulace o Kim Čong-unově špatném zdravotním stavu nebo možném úmrtí, byla Kim Jo-čong považována za jeho možnou následnici ve vládnoucím křesle vůdce KLDR.[6] Nic z toho se nepotvrdilo, nicméně v srpnu 2020 Kim Čong-un delegoval na svou sestru nové pravomoci, čímž opět rozvířil spekulace o svém zdravotním stavu a potenciálním nástupnictví.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kim Yo-jong na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Dostupné online.
  3. a b Kim Yo Jong. nkleadershipwatch.wordpress.com. North Korea Leadership Watch, 11. července 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  4. a b ZANGOVÁ, Clára. Nemanželské dítě Kim Čong-ila v zákulisí propagandy: Kdo je nejsilnější žena Severní Koreje?. CNN Prima News [online]. 2020-05-07 [cit. 2020-05-07]. Dostupné online. 
  5. V čele KLDR je prý po dobu Kimovy nemoci jeho 27letá sestra. Novinky.cz [online]. Borgis, 3. 10. 2014. Dostupné online. 
  6. Bude mít Severní Korea diktátorku? Sestra Kim Čong-una má šance ujmout se otěží. Novinky.cz [online]. Borgis. Dostupné online. 
  7. Kim Čong-un posílil moc své sestry. Udělal z ní vůdkyni číslo dvě. iDNES.cz [online]. 2020-08-21 [cit. 2020-12-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]