Přeskočit na obsah

Kenneth Money

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kenneth Money
Narození4. ledna 1935[1]
Toronto
Úmrtí6. března 2023 (ve věku 88 let)
Alma materTorontská univerzita
North Toronto Collegiate Institute
Povoláníkosmonaut, chemik a skokan do výšky
ZaměstnavatelTorontská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kenneth Eric Money (4. ledna 19356. března 2023)[2] byl vědec a lékař z DRDC Toronto v Torontu. Vydal více než sto vědeckých článků a napsal šest různých témat do World Book Encyclopedia. Kromě toho se dostal i do výběru kanadských astronautů, ale nikdy do vesmíru neletěl.

Vzdělání

[editovat | editovat zdroj]

Střední školu Money absolvoval v severním Torontu, následně přešel na Torontskou univerzitu, kde získal v roce 1958 bakalářský titul z fyziologie a chemie, magisterský titul z fyziologie v roce 1959 a roku 1961 doktorský titul z fyziologie.

Vědecká kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Moneyho příspěvky v oblasti vědy zahrnovaly zkoumání vnitřního ucha, nevolnosti, desorientace nebo biologické účinky kosmického letu na lidský organismus. Vynalezl také nový typ operace používaný dnes v Evropě a Severní Americe k léčbě určitého typu závratí. Působí na univerzitě v Torontu, kde přednáší fyziologii.

Roku 1983 byl vybrán mezi kanadské astronauty. Oddíl opustil v roce 1992, do vesmíru nikdy neletěl. V roce 1992 působil jako náhradník Roberty Bondarové při misi STS-42. Při této misi působil i jako kontrolor operací laboratoře Spacelab.

V roce 1994 mu generální guvernér Kanady udělil Kříž za zásluhy za jeho přínos vědě a technice.

Zájmy a sportovní kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Mezi Moneyho zájmy patřil badminton, lyžování, akrobatické létání, parašutismus, rybaření a čtení. V roce 1956 soutěžil na letních olympijských hrách v Melbourne, kde skončil na pátém místě ve skoku do výšky výkonem 203 centimetrů.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ken Money na anglické Wikipedii.

  1. Kenneth Money v databázi Olympedia (anglicky)
  2. Kenneth Money Obituary. The Globe and Mail [online]. 2023-03-08 [cit. 2023-03-08]. Dostupné online. (anglicky)