Kenneth Money

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kenneth Money
Narození 1. dubna 1935 (85 let)
Toronto
Alma mater University of Toronto
Zaměstnavatel University of Toronto
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kenneth Eric Money (* 4. ledna 1935) je vědec a lékař z DRDC Toronto v Torontu. Vydal více než sto vědeckých článků a napsal šest různých témat do World Book Encyclopedia. Kromě toho se dostal i do výběru kanadských astronautů, ale nikdy do vesmíru neletěl.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Střední školu Money absolvoval v severním Torontu, následně přešel na Torontskou univerzitu, kde získal v roce 1958 bakalářský titul z fyziologie a chemie, magisterský titul z fyziologie v roce 1959 a roku 1961 doktorský titul z fyziologie.

Vědecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Moneyho příspěvky v oblasti vědy zahrnovaly zkoumání vnitřního ucha, nevolnosti, desorientace nebo biologické účinky kosmického letu na lidský organismus. Vynalezl také nový typ operace používaný dnes v Evropě a Severní Americe k léčbě určitého typu závratí. Působí na univerzitě v Torontu, kde přednáší fyziologii.

Astronaut[editovat | editovat zdroj]

Roku 1983 byl vybrán mezi kanadské astronauty. Oddíl opustil v roce 1992, do vesmíru nikdy neletěl. V roce 1992 působil jako náhradník Roberty Bondarové při misi STS-42. Při této misi působil i jako kontrolor operací laboratoře Spacelab.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 mu generální guvernér Kanady udělil Kříž za zásluhy za jeho přínos vědě a technice.

Zájmy a sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mezi Moneyho zájmy patří badminton, lyžování, akrobatické létání, parašutismus, rybaření a čtení. V roce 1956 soutěžil na letních olympijských hrách v Melbourne, kde skončil na pátém místě ve skoku do výšky výkonem 203 centimetrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ken Money na anglické Wikipedii.