Kel Marubi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kel Marubi
Narození1870
Skadar
Úmrtí1940 (ve věku 69–70 let)
Skadar
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kel Marubi (1870 jako Mikel Kodheli, Kodheli i Kodrimës - 1940) byl albánský fotograf pocházející z rodiny fotografů Marubi – dříve také Marubbi. Ta se skládala z významných albánských fotografů otce Pjetëra (1834-1903) syna Kela a vnuka Gegëho Marubiho (1909-1984). Provozovali fotografické řemeslo během 19. a 20. století po tři generace ve fotografickém studiu v albánském Skadaru, které je považováno za vůbec první v Albánii. Svou prací přispěli významně k vytvoření dokumentace života své doby a albánského kulturního dědictví v jihovýchodní Evropě.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Kel Marubi začal v roce 1885 jako patnáctiletý hoch pomáhat v Pjetërsově studiu. V práci nahradil svého bratra Mata, který zastával tuto pozici až do své předčasné smrti. Oba synové zahradníka Pjetëra Marubiho dokončili stáž v Terstu. Po celý život svobodný[1] Pjetër Kela adoptoval a odkázal mu své fotografické studio. Kel Marubi byl patriot a byl aktivní v hnutí za albánské znovuzrození. Spoluzaložil společnost Albánský jazyk a byl redaktorem novin Zëri i Shkodrës (Hlas Skadaru).

Kel šel v oblasti fotografie z uměleckého hlediska ve stopách svého učitele. Pořizoval obrazy severní albánské společnosti a významně přispěl do sbírky fotografií. Portrétoval obyvatele severní Albánie i albánské státníky, ale i obyčejný horský lid a městské ženy v závoji. Kelovy obrazy zachytily každodenní městský život, podnikatele v jejich firmách, ale také rozvoj obchodu, trhů a žebráků. I v jeho krajinářských snímcích se soustředil na obraz člověka.

Dokumentoval všechny významné historické události své doby v Albánii, od příchodu prince Viléma až po svatbu krále Zoga I. Roku 1910 jej pověřil Nikola I. Petrović-Njegoš fotografováním oslav při jeho povýšení na krále.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kulttuurien museo: Studio Marubi [online]. [cit. 2010-11-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-07. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ismail Kadare: Albanie. Visage des Balkans. Ecrits de lumière. Arthaud, Paris 1995 ISBN 2-7003-1062-4
  • Institut Veneto di Scienze, Lettere ed Arti: Un Secolo di realtà albanese. Le foto dell'archivio marubi (1858-1944). Catalogo della mostra. Venedig 2003
  • Roland Tasho (Herausgeber): Marubi – Shipëria - Albania – 1858 – 1950. M.K.R.S., Bashkia e Shkodrës, Shkodra 2003

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]