Kdenlive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kdenlive
Logo
Kdenlive 0.7 v KDE 4.
Kdenlive 0.7 v KDE 4.
Vývojář Kdenlive tým
Aktuální verze 19.12.0 (19. prosince 2019)
Operační systém Linux, FreeBSD, Mac OS X
Vyvíjeno v C++ (Qt)
Typ softwaru Editor videa
Licence GPL verze 2+
Web kdenlive.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kdenlive (KDE Non-Linear Video Editor) (ˌkeɪdɛnˈlaɪv)[1][2] je nelineární editor videa založený na MLT Frameworku , který je zaměřený na flexibilitu a jednoduchost ovládání. Projekt byl založen Jasonem Woodem v roce 2002 a je udržován malým týmem vývojářů.[3]

Kdenlive podporuje veškeré formáty podporované FFmpeg (jako QuickTime, AVI, WMV, MPEG a Flash Video) a poměry stran 4:3 a 16:9 v systémech PAL, NTSC a různých HD standardech, včetně HDV. Videa lze exportovat také do DV zařízení, nebo zapsat na DVD s kapitolami a jednoduchým menu.[4][5]

Vývojáři se přesunuli od verze pro KDE 3 (která původně nebyla tvořena pro MLT) k verzi pro KDE 4, která je kompletně přepsána.

Balíčky pro kdenlive jsou volně dostupné pro Linux, FreeBSD a Mac OS X pod podmínkami GNU General Public License verze 2 nebo jakékoli vyšší verze.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Kdenlive video efekty

Vlastnosti zahrnuté ve verzi 0.7 jsou například interface založený na KDE 4, záznam ze zařízení FireWire, webkamer a zařízení Video4Linux, nahrávání obrazovky (screen capture), podpora zařízení jog shuttle, nezávislý renderovací proces, dávky, interaktivní operace s časovou osou, editace videa ve vysokém rozlišení, práce s bezztrátovými formáty a nástroje pro organizaci klipů.[6]

Kdenlive používá několik frameworků pro zajištění práce s audio a video efekty a přechody, jako MLT, Frei0r efekty, SoX a LADSPA.

Audio efekty zahrnují například normalizaci, změnu výšky a posun tónu, omezovač, nastavení hlasitosti, ozvěnu a ekvalizátor.

Video efekty zahrnují masku, klíčování (blue-screen), deformaci, rotaci, barevné nástroje, rozmazání, zatemňování a další.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kdenlive na anglické Wikipedii.

  1. SMART, Christopher. Kdenlive: A Video Editor in the Spotlight. Linux Magazine. July 9, 2009. Dostupné online [cit. 2009-10-03]. (English) 
  2. SAWYER, Dan. Multitrack Video Editor Roundup. Linux Journal. March 1, 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (English) 
  3. Kdenlive Website
  4. http://en.wikibooks.org/wiki/Kdenlive/What_Kdenlive_is
  5. Archivovaná kopie. commit-digest.org [online]. [cit. 2010-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-10. 
  6. {title}. www.kdenlive.org [online]. [cit. 2010-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]