Přeskočit na obsah

Program pro střih videa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Editor videa)
Program pro střih videa Shotcut

Program pro střih videa,[1] či videoeditor[2][3] nebo video editor je software používaný k provádění postprodukční úpravy videa digitálních videosekvencí v nelineárním střihovém systému (NSS). Nahradil tradiční nástroje pro střih filmům které byly na bázi celuloidového filmu a online zařízení na úpravu analogového videa z pásky na pásku.

Nelineární úpravy jsou formou úprav pro úpravy videa, ale i zvuku, či obrázků; při těchto úpravách se původní obsah během úprav nemění. Software NSS je obvykle založen na rozhraní s časovou osou, kde jsou sekvence jednotlivých videosekvencí pohyblivých obrazů, známé jako klipy, umístěny ve zvoleném pořadí a následně přehrávány. NSS nabízí řadu nástrojů pro ořezávání, spojování, stříhání a aranžování klipů na časové osou. Jakmile je projekt dokončen, lze systém NSS použít k exportu do filmu do různých formátů, od formátů vysílacích pásek po komprimované formáty souborů vhodných pro internet, DVD a mobilní zařízení. Vzhledem k tomu, že digitální systémy NSS mají velmi pokročilé sady nástrojů, jejich role se rozšířila a většina spotřebitelských i profesionálních systémů NSS nyní zahrnuje řadu funkcí pro manipulaci s barvami, titulkování a vizuální efekty, stejně jako nástroje pro úpravy a míchání zvuku synchronizovaného s video sekvencemi.

Příkladem otevřeného a svobodného videoeditoru, který je k dispozici pro hlavní operační systémy (Linux, FreeBSD, macOS, Windows), je Blender, OpenShot, Shotcut či Kdenlive.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Video editing software na anglické Wikipedii.

  1. JANŮ, Stanislav. Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete. Živě.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné online. 
  2. Registrace plné verze VSDC Video Editor. Chip.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-09. 
  3. videoeditor – Linux Mint CZ&SK. www.linux-mint-czech.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-08. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]