Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Katyň (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Katyň
Země původuPolskoPolsko Polsko
Délka115 minut
NámětAndrzej Mularczyk
ScénářAndrzej Wajda
Przemysław Nowakowski
RežieAndrzej Wajda
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMaja Ostaszewska
Danuta Stenka
Artur Żmijewski
Paweł Małaszyński
ProdukceMichał Kwieciński
HudbaKrzysztof Penderecki
KameraPaweł Edelman
KostýmyMagdalena Biedrzycka
StřihMilenia Fiedler
Rafał Listopad
Výroba a distribuce
Premiéra17. září 2007
DistribuceITI Cinema
Katyň na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katyň je polský film režiséra Andrzeje Wajdy z roku 2007. Trvá 117 minut a pojednává o osudu obětí masakru v Katyni a osudu jejich rodin v průběhu druhé světové války i krátce po ní. Sovětská tajná policie NKVD v roce 1940 brutálně zavraždila kolem 25 000 především polských zajatých důstojníků ale i civilistů.

Tato tragická událost byla dlouho provázená řadou zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností. Proto byla také nazývána Katyňská lež. Film se snaží nalézt historickou pravdu a ukázat událost na osudech několika rodin.

Masakr v Katyni

Jeden z odkrytých hromadných hrobů v Katyni

Film pojednává o jedné z nejtragičtějších událostí polských dějin během druhé světové války - o zavraždění přibližně pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů. Po okupaci Polska německou armádou a vzápětí sovětskou armádou v roce 1939 upadla do sovětského zajetí část polské armády a mnoho civilistů, především polské inteligence. V roce 1940 vydal Stalin rozkaz nechat tyto zajatce povraždit, neboť smýšleli nepřátelsky vůči Sovětskému svazu. Zastřelením do týla a umístěním do hromadných hrobů v Katyni tak skončila velká část elity polského národa. Masakr provedla sovětská tajná policie NKVD.

V roce 1941 hromadné hroby zabitých Poláků odhalili Němci. Sověti masakr nepřiznali téměř padesát let a naopak z něj obviňovali Němce. Až v roce 1990, tedy rok po revoluci 1989, přiznali, že vraždy polské vojenské i civilní elity Stalin skutečně nařídil. Dosud odmítají odtajnit dokumenty a uznat masakr za genocidu.

Film

Proslov před promítáním filmu v Rize

Scénář filmu vznikl podle knihy spisovatele Adrzeje Mularczyka - Katyň: Post Mortem. Film ukazuje zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, čtyřicátých let dvacátého století v Polsku. Odkrývá jejich zločiny, propagandu i tresty pro ty, kdo se jim pokusili postavit.

Film začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko a to jenom několik dní po drtivém útoku německé armády. Celá tragédie je dokumentována na osudu manželů Jerzy a Anny a také jejich příbuzných a přátel. Popisuje cestu zajatých polských důstojníků až k jejich masakru a zároveň složité osudy a nejistotu jejich nejbližších.

Ceny

V Polsku Katyň získala sedm Orlů v kategorii nejlepší film, za kameru (Pawel Edelman), kostýmy (Magdalena Biedrzycká, Andrzej Szenajch), hudbu (Krzysztof Penderecki), scénografii (Magdalena Dipontová), zvuk (Jacek Hamela) a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Danuta Stenka).

Vchod do památníku v Katyni

V roce 2008 byla Katyň nominována na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a získala i řadu dalších cen na zahraničních festivalech.

Současnost

S masakrem v Katyni souvisí i další polská osudová tragédie. Dne 10. dubna 2010 při příležitosti 70. výročí letěla do Smolenska polská vládní delegace uctít památku Katyňského masakru. Letadlo spadlo těsně před přistáním a leteckou katastrofu nikdo nepřežil. Zemřel polský prezident Lech Kaczyńský a dalších 95 vysoce postavených osob. Dosud tato tragédie a názor na ní rozděluje polskou veřejnost.

Související články

Externí odkazy