Katharina Lutherová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katharina Lutherová
Katharina-von-Bora-05.jpg
Narození 29. ledna 1499
Lippendorf
Úmrtí 20. prosince 1552 (ve věku 53 let)
Torgau
Nábož. vyznání protestantismus
Manžel(ka) Martin Luther (1525–1546)
Děti Elisabeth Luther
Paul Luther
Magdalena Luther
Margarete (von) Kunheim
Martin Luther
Johannes Luther
Margareta Luther
Rodiče Hans der Jüngere von Bora, Herr auf Lippendorf a Anna von Haugwitz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katharina Lutherová, rozená von Bora[1] (29. ledna 149920. prosince 1552) byla německá řeholnice, později manželka Martina Luthera. V protestantské tradici má velkou úlohu, protože její manželství s Martinem Lutherem určilo vzor protestantského rodinného života a bylo jedním z prvních manželství evangelických kněží. V luteránském kalendáři se její památka připomíná 20. prosince.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

O jejím životě je známo poměrně málo, Pocházela ze zchudlé saské šlechtické rodiny. V roce 1504 byla odeslána za vzděláním do kláštera benediktinského řádu ve městě Brehna. V roce 1509 byla přijata do cisterciáckého kláštera Marienthron. Spolu s dalšími jeptiškami se seznámila s Lutherovým reformním hnutím a na Velikonoce roku 1523 s osmi z nich tajně z kláštera uprchla.

Katharina von Bora a Martin Luther uzavřeli manželství v roce 1525; byl mezi nimi věkový rozdíl šestnácti let. Žili pak v prostorách bývalého augustiniánského kláštera. Katharině se tam podařilo vytvořit prosperující zemědělskou usedlost a dosáhnout určitého blahobytu. Krom toho pomáhala bývalým jeptiškám v ošetřování nemocných. S Martinem Lutherem měli šest dětí, nadto se starali o čtyři sirotky. Po Lutherově smrti žila v chudých poměrech v různých městech, na útěku před válkou a morem. Její poslední slova údajně byla: „Držím se Krista tak jako trn oděvu.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHÄFER, Joachim. Katharina von Bora [online]. www.heiligenlexikon.de [cit. 2016-05-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]