Katharina Lutherová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katharina Lutherová
Narození 7. února 1499
Lippendorf
Úmrtí 30. prosince 1552 (ve věku 53 let)
Torgau
Povolání řeholnice
Manžel/ka Martin Luther (15251546)
Děti Elisabeth Luther, Paul Luther, Magdalena Luther a Margarete (von) Kunheim
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katharina Lutherová (rozená von Bora, 29. ledna 1499 - 20. prosince 1552) byla německá jeptiška, manželka Martina Luthera. V protestantské tradici má velkou úlohu, protože její manželství s Martinem Lutherem určilo vzor protestantského rodinného života a také manželství kněžích. V protestantském kalendáři se její památka připomíná 20. prosince.

O jejím životě je známo poměrně málo, pocházela ze zchudlé saské šlechtické rodiny, v roce 1504 byla odeslána za vzděláním do benediktinského řádu v klášteře ve městě Brehna. V roce 1509 byla přijata do cisterciáckého kláštera Marienthron. Spolu s dalšími jeptiškami se seznámila s Lutherovým reformním hnutím a tajně s nimi utekla. Vzali se v roce 1525 (byl mezi nimi věkový rozdíl šestnácti let), žili v bývalém augustiniánském klášteře.

Katharině se podařilo vytvořit poměrně zámožnou zemědělskou usedlost. Krom toho pomáhala jeptiškám v ošetřování nemocných. S Martinem Lutherem měli šest dětí, nadto se starali o čtyři sirotky. Po Lutherově smrti žila velice chudě v různých městech, na útěku před válkou a morem. Její poslední slova údajně byla: „Držím se Krista tak jako trn oděvu.“